Дървен материал от www.emsien3.com

The best bookmaker bet365

Best bookmaker bet365 Bonus

Menu
Galatasaray'da Rota Clarence Seedorf

Galatasaray'da Rota Clarence Seedorf

Galatasaray'da teknik direktör Hamza Hamzaoğlu gitti, Mustafa Denizli ismi gündemde anca...

Farelerin Spermi, Fillerden Bile Daha Büyük

Farelerin Spermi, Fillerden Bile Daha Büyük

Bilim adamlarına göre; fareler, üreme konusunda fillerden daha ileride. Çünkü fareler kü...

Dosya Masrafı Geri Alma Vaadiyle Vatandaşı Çarpan Örgüt Çökertildi

Dosya Masrafı Geri Alma Vaadiyle Vatandaşı Çarpan …

Call center ofisinden Türkiye'deki binlerce kişiyi kredi kartı borçları yapılandırması v...

PKK Paçavrası Asmak İsteyen Teröristler Arkalarına Bakmadan Kaçtı

PKK Paçavrası Asmak İsteyen Teröristler Arkalarına…

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Çarkendal Tepesi'ne yeniden flama asmak isteyen PKK'lı teröris...

Selfie hırsızları ele verdi

Selfie hırsızları ele verdi

Çaldıkları parayla selfie çektiren hırsızlık çetesi üyeleri düzenlenen operasyonla yakal...

Öğretmen boya badana yapıyor…

Öğretmen boya badana yapıyor…

Türk Eğitim-Sen, öğretmenlerin sosyo-ekonomik durumları konusunda anket yaptı. Ankete ...

Balyoz’da çok kritik şüpheli!

Balyoz’da çok kritik şüpheli!

Balyoz davasında şok bir gelişme yaşanıyor. İstanbul 1. Ordu Komutanlığı'ndan Baransu'ya...

Sinan Oğan adaylığını açıkladı

Sinan Oğan adaylığını açıkladı

MHP'de Devlet Bahçeli'ye ilk rakip çıktı. Sinan Oğan resmen MHP Genel Başkanlığı'na aday...

31 Milyar Dolarlık Para Kül Oldu...!!!

31 Milyar Dolarlık Para Kül Oldu...!!!

Çin'de tedavülden kalkmış paralar imha edildi anceng kentinde Mart ayında hizmete giren...

Bu Çamaşırlar Hasta Ediyor...!!

Bu Çamaşırlar Hasta Ediyor...!!

GİYMEMENİZ GEREKEN 8 İÇ ÇAMAŞIRI! Sağlığınız için bu iç çamaşırlarını giymemeye ö...

Prev Next

31 Milyar Dolarlık Para Kül Oldu...!!!

çin, para, yuan

Çin'de tedavülden kalkmış paralar imha edildi

anceng kentinde Mart ayında hizmete giren enerji geri dönüşüm santralinde altı ayda yakılan banknotların toplam tutarının yaklaşık 31.2 milyar doları bulduğu bildirildi

Çin'in Jiangsu eyaletinde kurulan bir enerji geri dönüşüm tesisinde 2 bin ton tedavülden kalkmış 100 yuanlık banknot yakıldı. 

Çin basınında yer alan haberlerde, Yanceng kentinde Mart ayında hizmete giren enerji geri dönüşüm santralinde altı ayda yakılan banknotların toplam tutarının 200 milyar yuanı (yaklaşık 31.2 milyar USD) bulduğu bildirildi. 

Pekin merkezli haber portalı Ce.cn, tedavülden kalkan 100 yuanlık banknotların kağıt kalitesine bağlı olarak hayli yüksek ısı değerine sahip olduğunu, bu sebeple bir ton ağırlığındaki banknotun yakılmasıyla bir aileye 25 yıl kadar yetebilecek bin kilovatlık enerji elde edilebildiğini kaydetti. Yetkililer ayrıca, yanmış banknot balyalarının yapı malzemesi olarak kullanılabileceğini belirtti. 

Uzmanlar, Çin Merkez Bankası'nın piyasaya geçen hafta sürdüğü yeni ve yüksek güvenlikli 100 yuanlık banknotlar sayesinde, trilyonlarca yuanlık paranın kademeli olarak tedavülden kalkacağına işaret ediyor.

Devamını oku...

Körfez Geçiş Köprüsü açılış tarihi Mart 2016

İstanbul-İzmir arasının 3,5 saate inmesini sağlayacak Körfez Geçiş Köprüsü’nde, açılışın Mart 2016'da yapılacağı bildirildi.

Körfez Geçiş Köprüsü, Körfez Geçiş Köprüsü açılış tarihi, Körfez Geçiş Köprüsü ne zaman açılacak, Körfez Geçiş Köprüsü nerede, Körfez Geçiş Köprüsü çalışmaları son durum

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin en önemli bölümü olan ve İstanbul-İzmir arasının 3,5 saate inmesini sağlayacak Körfez Geçiş Köprüsü’nde, ana kablo montajının devam ettiği ve tabliye montajına ise Aralık ayında başlanacağı belirtilerek, köprünün Mart 2016’da da ulaşıma açılacağı bildirildi.Anadolu Otoyolu üzerindeki Gebze Köprülü Kavşağı’ndan başlayıp, İzmir Çevre Yolu üzerindeki mevcut Otogar Kavşağı’nda son bulacak olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Karayolları Genel Müdürlüğü’nden proje ile ilgili bilgilendirmede bulunuldu. Yapılan yazılı açıklamada, 252 metre kule yüksekliği, 35.93 metre tabliye genişliğine sahip bin 550 metre orta açıklığı ve toplam 2 bin 682 metre boyu ile Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün, Kuzey ve Güney blokları beton imalat ile kule keson temellerinin tamamlandığı belirtildi.Kuzey ve Güney Kule Temelleri Mart 2014’de nihai konumlarına yerleştirildiği kaydedilen açıklamada, "Asma köprü çelik kule bloklarında nihai kot olan artı 252 metreye ulaşılmıştır. Ana kablo montajına hazırlık amacıyla kedi yolu-çalışma platformu olan Catwalk montajı çalışmaları tamamlanmış, ana kablo montajı devam etmekte olup, tabliye montajına ise Aralık 2015 ayı içerisinde başlanılacaktır. Asma Köprüdeki imalat çalışmaları iş programına uygun olarak devam etmektedir" denildi.Proje ile ilgili hedef ve gerçekleşme oranlarıyla ilgili de yapılan bilgilendirmede köprünün 2016 yılının Mart ayında trafiğe açılmasının planlandığı bildirildi. Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:"2015 yılı sonu itibariyle Altınova - gemlik kesiminin, 2016 yılı Mart ayı sonuna kadar İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün yapım çalışmalarının tamamlanarak trafiğe açılması hedeflenmiş olup, bu hedef doğrultusunda çalışmalarımız devam etmektedir. Tüm güzerg?htaki kamulaştırma çalışmalarında alan bazında yüzde 95, yapım çalışmalarının devam ettiği Gebze-Gemlik kesiminde yüzde 90, Gebze-Orhangazi-Bursa kesiminde yüzde 82 Kemalpaşa Ayr.-İzmir kesiminde yüzde 75 olmak üzere projenin tamamında yüzde 52 fiziksel gerçekleşme sağlanmıştır. bugün itibari ile toplam (kamulaştırma dahil) 11 milyar 421 milyon lira harcama yapılmıştır. Projemizde görev yapan toplam 7 bin 908 personel ile birlikte bin 550 adet iş makinesi çalışmaktadır."

Devamını oku...

Doğalgaz faturası nasıl düşer?

Doğalgazda birkaç detaya dikkat ederek faturaları düşük tutmak mümkün. Kombiyi sabit ısıda tutmak, bakımı düzenli yaptırmak ve yoğuşmalı kombi kullanmak, alınması gereken ilk önlemler arasında yer alıyor.

Doğalgaz faturası nasıl düşer, Doğalgaz faturası nasıl düşürülür, doğalgaz tüketimi nasıl azaltılır, doğalgaz faturasını düşüren cihaz, doğalgaz faturasını azaltmak

Isınmanın olmazsa olmazı kombilerin yanlış kullanımı, tüketiciye kabarık doğal gaz faturaları olarak geri dönüyor. Ancak kombi seçimine ve kullanım önerilerine dikkat ederek bunun önüne geçmek mümkün. 46 yıllık geçmişiyle ısıtma ve soğutma sektörünün öncü şirketlerinden Baymak, tüketicileri doğru kombi seçimi ve kullanımı konusunda uyardı.

KOMBİ SEÇİMİ İLK ADIM

Baymak Proje Satış ve Ürün Grup Müdürü Halil Özdemir, kombi seçiminin en önemli adım olduğunu vurgulayarak, "Alınan kombinin teknik servis hizmeti ve yedek parçalarının kolaylıkla bulunabilmesi gerekiyor. İlk planda fiyatını dikkate almak yerine 'ucuz olanı değil, kullandıkça size ucuza gelecek olanı seçmek', yapılması gerekenlerin başında geliyor. Bu aşamada da kombinin yoğuşmalı ve enerji veriminin yüksek olması önemli" dedi. Halil Özdemir, önerilerini şöyle sıraladı:

DÜZENLİ BAKIM ŞART

"Kombinin ve tesisatın sağlıklı çalışıp uzun ömürlü olması için bakımları düzenli olarak mutlaka yetkili servisler tarafından yapılmalı. Bakımı yaptırılmayan kombi ve tesisatın verimi düşer ve ömrü kısalır. Verimi düşen kombi daha fazla doğal gaz tüketir ve evinizi daha az ısıtır. Bunlar da kullanıcıya kabarık doğal gaz faturaları olarak geri döner.

GEREKSİZ YERE ODA SICAKLIĞINI ARTIRMAK, YAKIT TÜKETİMİNİ FAZLALAŞTIRIR

Oda termostatları, oda sıcaklığını konfor şartlarında sabit tutar. Oda sıcaklığını gereksiz yere 1 derece artırmak, yıllık yakıt tüketimini ortalama olarak yüzde 10 artırır. Bu yüzden kombinizi odanın ısısına göre çalıştıran oda termostatı önemli bir çözümdür.

ENERJİ TASARRUFU İÇİN KOMBİYİ KAPATMAYIN 

Kombiyi kapatıp açmak yerine, sürekli açık tutarak ısıyı sabitlemek oldukça önemlidir. Evde olmadığınız zamanlarda ısı seviyesi minimum 15-16 santigrat derecede olursa, hem evinizde daha konforlu bir ortam sağlamış olursunuz hem de tasarruf edersiniz."

Devamını oku...

Yerli uçak Doğan için geri sayım başladı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi'nce yapılan ve Doğan adı verilen 2 kişilik genel havacılık uçağının kompozit kanatlarının yapımı tamamlandı.

Yerli uçak, doğan, yerli uçak doğan

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezince (UZAYTEM) yapılan ve ''Doğan'' adı verilen 2 kişilik genel havacılık uçağının kompozit (birbirinden ayrı iki ya da daha fazla malzemenin bir araya getirilmesi ile imal edilen malzeme) kanatlarının yapımı tamamlanarak güvenlik ve yükleme testleri başarıyla gerçekleştirildi.ÖMÜ Öğretim Görevlisi ve Proje Koordinatörü Cevat Sunol, yaptığı açıklamada, OMÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonunca kabul gören çift kişilik uçağın ilk etapta prototip amaçlı yapımına hızlı şekilde başladıklarını söyledi.Çalışmaları UZAYTEM bünyesinde kurdukları kompozit atölyesinde yürüttüklerini belirten Sunol, "'Tamamen kendi tasarımımız olan ve yerli imkanlarla yaptığımız 'Doğan' adı verilen uçağımızın tamamlanması için geri sayıma başladık. Atölyemizde kompozit kanat ve gövde imalatı yapıyoruz. Uçak havadayken ağırlığının 4 katı kadar manevra ve yük ağırlığı oluyor" dedi.Keskin manevralarda maruz kalacağı basınca karşı dayanıklılığı, esnekliğinin yer aldığı testleri kanada uyguladıklarını anlatan Sunol, uçağın sertifikasyonu için gerekli olan testlerde başarı sağladıklarını vurguladı.

Yaklaşık 9 metre olan kanat açıklığında dayanıklılık testlerini başarıyla tamamlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını dile getiren Sunol, şöyle konuştu:"Kendi elemanlarımızı yetiştirerek atölyemizi kurduk. Yeni nesil uçak modelinde tasarlanan Doğan, en son teknolojik sistemlerle donatılacak. Türkiye'de uçak üretimi yapan Ankara'dan sonra ikinci şehiriz. Özgün tasarım olarak hazırlanan Doğan'ın kategorisinde birçok özelliği bünyesinde taşıyor. Uçağımızı yaparken geleceğin teknolojisini kullanıyoruz. Daha sert ve hafif olan kompoziti kullanıyoruz."Sunol, UZAYTEM olarak hava aracı ve savunma sanayine kompozit malzeme üretmeyi de amaçladıklarını bildirerek, "Kendi imkanlarımızla yaptığımız çalışmalarda elde ettiğimiz sonuçların dünya standartlarında olması bizi mutlu ediyor. Bir yıl sonra test uçuşlarına başlamayı hedefliyoruz. Bu dönemde yapılacak uçuşlarda hava veri sistemi kalibrasyonu, kararlılık ve kontrol, yapısal yük, düşük süratli uçuş, sistem fonksiyon, spin, kararlılık kontrol, performans, yüksek hız ve yük testlerini gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Doğan'ın kalkış ağırlığının 750 kilogram olduğunu, bin 500 kilometre menzili bulunduğunu ifade eden Sunol, uçağın 200 feet yüksekliğe çıkabileceğini 150 knot seyir süratine ulaşabileceğini ve 180 beygir gücünde olacağını sözlerine ekledi.

Devamını oku...

Yurtdışından getirilen taşıtlara verilen süre uzatıldı

Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilerin getirdikleri taşıtlarına verilen süre 730 güne çıkarıldı

Yurtdışından getirilen araçlara verilen süre, Yurtdışından getirilen taşıtlara verilen süre, Türkiye Gümrük Bölgesi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Geçici İthal Edilen Kara Taşıtlarına İlişkin Gümrük Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Söz konusu tebliğ değişikliği ile geçici ithalat rejimi kapsamında ithal edilen kişisel ve ticari kullanıma mahsus yabancı plakalı kara taşıtlarına uygulanacak işlemlere ilişkin usul ve esaslar yeniden belirlendi. 

Buna göre, Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilerin getirdikleri taşıtlarına 730 gün süre verilecek. Verilecek olan izin süresi kişinin Türkiye'de kalabileceği süreden uzun olamayacak. Daha önceki uygulamada, söz konusu süre 365 günlük dönem içinde 180 gün olarak belirlenmişti. 

Geçici ithali gerçekleştirilen Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilerin kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarından izin süreleri devam edenlerin bu süreleri, müracaat edilmesi halinde 730 güne tamamlanacak. 

Yurtta kalma süreleri içinde yurt dışına çıkarılmayan veya herhangi bir gümrük idaresine teslim edilmeyenlerin süreleri de 730 güne tamamlanacak.

Devamını oku...

Koza Grubu’nun hisseleri taban seviyesinde

Kayyum atanan Koza İpek Holding’in halka açık şirketleri bu sabah da sert düşerek, taban seviyesinden açıldı.

Mahkeme tarafından kayyum atanan Koza İpek Holding’in halka açık şirketleri, dün gördükleri taban seviyelerinin ardından bu sabah da sert düşüşle taban seviyesinden açıldı.

Koza Altın  hisseleri saat 0959′da yüzde 9.2 kayıpla 15.80 liradan, Koza Anadolu Madencilik  yüzde 10.37 kayıpla 1.47 liradan ve İpek Doğal Enerji  hisseleri yüzde 10.31 düşüşle 1.74 liradan işlem görüyor.

Fethullah Gülen cemaatine yakınlığı ile tanınan Koza İpek Holding’in aralarında Bugün TV, Kanaltürk, Bugün gazetesi ve Millet gazetesinin de bulunduğu 22 grup şirketine mahkeme tarafından Pazartesi günü atanan kayyumlar dünden itibaren yönetimi devralmaya başladı.

Hükümet 17 ve 25 Aralık 2013′te yolsuzluk ve rüşvet iddiaları üzerine bazı eski bakan ve çocuklarına karşı yürütülen operasyonlardan emniyet ve yargı kurumlarında Gülen Cemaatine yakın isimleri sorumlu tutarak, Gülen cemaati mensuplarına karşı mücadele başlatmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Koza İpek Holding’in yüzde 19.8 hisse ile ana ortaklarından Akın İpek hakkında “Fethullah Gülen terör örgütü yöneticisi olmak, terörizmin finansmanı, zimmet, terör örgütünün propagandasını yapmak suçlarından” soruşturma yürütüyordu. Polis son olarak grup şirketlerine geçen ay baskın düzenlemişti.

Devamını oku...

Kriz bankaları vurmaya başladı

Ekonomik kriz, dev bankaların bilançolarını da vurdu. Garanti ve Yapı Kredi Bankası’nın karları düştü.

 

Ekonomik kriz bankaların bilançolarına da yansımaya başladı. 2015 yılı 3.çeyreğinde bankaların karlarında azalmalar gerçekleşiyor.

Büyük ölçekli bankalardan Garanti bankasının geçen yıl aynı dönemde 2 milyar 862 milyon 21 bin TL olan net karı bu yıl 2 milyar 716 milyon 338 bin TL ye, Yapı Kredi Bankasının geçen yıl aynı dönemde 1 milyar 426 milyon 940 bin TL olan net karı bu yıl 1 milyar 225 milyon 542 bin TL’ye düştü.

Devamını oku...

TÜRSAB’ta araç kiralama skandalı

Turizm Bakanlığı Müsteşarı Haluk Dursun'un kullandığı kiralık araç Bolu'da trafik kazası yaptı. Kazanın ardından çıkan bilgiler ise "yok artık" dedirttti.

 

Turizm Bakanlığı Müsteşarı Haluk Dursun’un kullandığı araç kaza yapınca şaşırtıcı bilgilere ulaşıldı. Söz konusu aracın, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile oğluna ait şirketten kiralanarak bakanlığa verildiği, parasının birlik tarafından ödendiği ortaya çıktı. Ayrıca, 75 aracın daha aynı yöntemle TÜRSAB tarafından aynı şirketten kiralanıp, bakanlığa tahsis edildiği öğrenildi. Ulusoy’un bu yöntemle kendi şirketine rant sağladığı iddia edildi. SÖZCÜ’ye konuşan Ulusoy haberi doğrularken, “Ne var bunda” dedi.

SKANDALLAR ZİNCİRİNİ BAŞLATAN KAZA!

Skandallar zincirini ortaya çıkaran trafik kazası 3 Ekim günü meydana geldi. Ankara’dan İstanbul istikametine gitmekte olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun yönetimindeki 34 LD 7543 plakalı otomobil, TEM Otoyolu’nun Bolu Gerede Asım Çavuş mevkiinde aynı istikamette ilerlemekte olan Kerem Beysir idaresindeki 34 YJ 5565 plakalı otomobille çarpıştı. Kazada, Ahmet Haluk Dursun ve Kerem Beysir yaralandı. 112 Acil ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Gerede Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralılar tedavi altına alındı. Yaralılar kazayı hafif sıyrıklarla atlattı.

 

KAZA İLE ORTAYA ÇIKAN SKANDAL

Dursun’un kullandığı aracın parasının TÜRSAB tarafından ödendiği öğrenildi. 34 LD 7543 plakalı Opel Insignia model otomobilin, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’a ait olan Mavi Ay şirketinden kiralandığı belirlendi. Söz konusu aracın, Mavi Ay Turizm Şirketi tarafından, Albaraka Türk Bankası’ndan temin edilen kredi ile alındığı da tespit edildi. Bu otomobilin yanı sıra, çok sayıda aracın da TÜRSAB Yönetim Kurulu kararı ile Mavi Ay Turizm Şirketi tarafından kiralanarak, bakanlığa tahsis edildiği ortaya çıktı. Birlik üyeleri, Ulusoy’un şirketinden kiralanan araçların parasının TÜRSAB bütçesinden ödenmesine tepki gösterdi. Mavi Ay Turizm Şirketi’nin yüzde 5 hissesi Başaran Ulusoy’a, yüzde 95 hissesi ise oğlu Başar Ulusoy’a ait.

ULUSOY İDDİALARI DOĞRULADI

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, SÖZCÜ’nün sorusu üzerine, iddiaları doğruladı. Ulusoy, “Biz bakanlığa teknik destek için 75′e yakın araba verdik. Bunlar arasında sadece müsteşara verdiğimiz makam aracı değil, çöp kamyonu, vinç gibi iş araçları da var. Biz hizmet veriyoruz” dedi. Ulusoy, “Turizm Bakanlığı TÜRSAB’a destek olacağına, birliğin bakanlığa destek olması” hakkındaki eleştirilere “Biz de karşılığında müzelerde acente indirimi alıyoruz. Şimdi ben Topkapı Sarayı’nda çöpleri toplamayım mı” karşılığını verdi. Ulusoy, TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün’ün açıklamasının aksine, müze giriş ihale şartnamesinde bakanlığa araç verilmesi maddesi olmadığını dile getirdi. Ulusoy, “İhale şartnamesinde böyle bir madde yok ama biz yönetim kurulu kararı ile inisiyatif kullanıp bakanlığa araç veriyoruz. Ne var bunda” diye konuştu.

ARAÇLAR ULUSOY’UN ŞİRKETİNDEN KİRALANDI

Ulusoy, bütçesi TÜRSAB tarafından karşılanarak bakanlığa tahsis edilen araçların, kendisi ve oğlu Başar Ulusoy’a ait olan Mavi Ay Turizm Şirketi’nden kiralanmış olmasında bir sakınca görmediğini söyledi. Ulusoy, “Biz yönetim olarak en ucuz fiyatı veren kuruluşlardan araç kiralıyoruz. En uygun teklifi oğlumun şirketi vermesi bir şeyi değiştirmez” dedi. Ulusoy, “Bakanlığa tahsis ettiğinizi araçları hangi şirketlerden, nasıl koşullarda kiraladığınızı şeffaflık adına açıklar mısınız” sorusuna cevap vermemeyi tercih etti. Gerekli açıklamaları TÜRSAB Genel Kurulu’nda yapacağını belirten Ulusoy, “Bunun haber olma niteliği olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu.

 

“ULUSOY KENDİNE RANT SAĞLAMIŞ”

Konu hakkındaki muhalif kanadın eleştirilerine de yer veren SÖZCÜ, TÜRSAB Yeniden Platformu Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın görüşlerini aldı. TÜRSAB Başkan Adayı Bağlıkaya, “Ne yazık ki yönetimde şeffaflık olmadığı için birlik üyeleri bu gerçekleri bir trafik kazası sonrasında öğreniyor. Müze ihalesinin şartnamesi gayet açık. Şartnamede bakanlığa araç tahsis edilmesi yönünde bir madde yok. Şartnamedeki teknik destek koşulu tamamen biletleme ile ilgilidir. Ayrıca, acentelere müze indirimi alabilmek için böyle bir yöntem uyguladıklarını söylemeleri gerçeği yansıtmıyor. Çünkü şartnamenin 28. maddesinin 28. bendinde, ihaleyi kim alırsa alsın acentelere yüzde 25 indirim yapma zorunluluğu olduğu görülmektedir. Zaten acentecilerin bu hakkı var. Anlaşılan o ki Ulusoy kendi şirketine rant sağlamış” dedi.

YÖNETİM KURULU KARARI ALINMAMIŞ

Ben Turizm Bakanlığı’nın buna ihtiyacı olmadığını düşünüyorum. Seyahat Acenteleri Birliği’nin de böyle şeylere tevessül etmemesi lazım” dedi. Ulusoy yönetimine tepki gösteren Bağlıkaya, “Zaten bizim kurumumuzun itibarını fazlası ile sarsıp, yıprattılar. Hala buna devam ediyorlar. Birliğin acenteleri sırtında taşıması gerekirken, üyeler TÜRSAB’ı taşır vaziyete geldi. Başaran Ulusoy, birlik binasını 100 milyon TL’ye yaptırdığını açıklamıştı. Büyük israftır. Bu şatafatı kimse hak etmiyor. Ama artık saltanatları yıkılacak” diye konuştu. Bağlıkaya, araç kiralanması hakkında alınmış bir yönetim kurulu kararı bulunmadığını da sözlerine ekledi.

OSMANLI HAYRANI

ABD Başkanı Barrack Obama’nın 2009 yılındaki Türkiye ziyaretinde, dönemin Ayasofya Müzesi Müdürü olan Haluk Dursun sunum yapmıştı. AKP’ye yakınlığı ile bilinen Dursun, Osmanlı hayranlığı ile tanınıyor.

Devamını oku...

Şimşek: Rakamlarda makyaj yok

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Rakamlarda makyaj yok, herşey çok açık ve net. Satın alma gücüne göre milli gelirde bir düşüş yok” dedi.

 

Foto: Shutterstock

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, milli gelirde makyaj olmayacağını belirterek, “Seçimin arifesinde olduğumuz için çamur atıyorlar. Rakamlar, başarı ve performans ortada. Milli gelir cari, reel ve satın alma gücüne göre arttı” dedi. Koalisyonlu ortamlara tekrar dönmek istemediklerini de söyleyen Şimşek, “AK Parti tek başına gelirse bu Orta Vadeli Programa sadık kalırız” diye konuştu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Şimşek, Türkiye’nin bütün dış şokların tam merkezinde bulunduğunu belirterek “Avrupa en büyük ortağımız. Rusya küçülüyor, gelişmeler ortada. Ortadoğu’nun halini benim anlatmama gerek yok. Tüm bunlara rağmen Türkiye 2015 yılı büyüme rakamını yüzde 4′ten yüzde 3′e revize etti. Yüzde 3′lük büyüme bugünkü konjonktürde iyi” dedi.

“MİLLİ GELİRDE MAKYAJ OLMAZ”

Şimşek, rakamlarda revizyon ile ilgili olarak ise “Rakamlarda makyaj yok, herşey çok açık ve net. Satın alma gücüne göre milli gelirde bir düşüş yok. Milli gelir cari, reel ve satın alma gücüne göre arttı. Makyajlama asla olmaz. Kur çok oynak olduğu için satın alma gücünü baz aldık” açıklamasında bulundu.

”ASGARİ ÜCRETTE YÜKÜN BÜYÜĞÜ İŞVERENDE OLACAK”

Şimşek, AK Parti’nin asgari ücret vaadi ile ilgili olarak ise diğer partilerin gerçeklerden uzak yarışa girdiğini belirterek “Artışın bazı sektörlere olumsuz etkisi olabilir. Yükün büyük kısmı işverenin üzerinde olacak” dedi.

“Türkiye şu anda şoklara büyük bir direnç gösteriyor. Türkiye’nin rekabet gücünü, istihdamını, yatırımını bir o kadar önemsiyoruz” diyen Şimşek, taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda ise “Taşeron işçileri kadroya alacağız. Asli işi yapanları kadroya alacağız, Sağlık Bakanlığı’nda yemek işiyle uğraşanları asli işleri olmadığı için kadroya almayacağız. Güvenlik işi de Sağlık Bakanlığı’nın işi değil. Yan işlerde taşeron işçilik devam edecek ama taşeron işçilerin durumu iyileştirilecek” dedi.

Maliye Bakanı, “Koalisyon kurulursa maalesef krizlere gebe olacak” şeklinde konuştu. Yaşanan teör olaylarının ekonomiye etkisi konusunda da Şimşek, “Şu anda Doğu’da ekonomi can çekişiyor. Demokrasi şiddetle birlikte yaşayamaz” dedi.

“RAKAMLARDA MAKYAJ YOK HER ŞEY ÇOK AÇIK ÇOK NET”

“Orta vadeli program, milli gelir hesabıyla da tartışılıyor. İlk kez satın alma gücü paritesine göre rakamlara yer verildi. Bu değişiklik, gündemde olan bir durum muydu? “Rakamlarda makyaj” yorumuna ne dersiniz?” yönündeki bir soru üzerine de Şimşek şunları kaydetti:

“Rakamlarda makyaj yok her şey çok açık çok net. Satın alma gücüne göre milli gelirde bir düşüş yok. Milli gelir cari, reel ve satın alma gücüne göre arttı. Kur çok oynak olduğu için satın alma gücünü baz aldık. Seçimin arifesinde olduğumuz için çamur atıyorlar. Rakamlar, başarı ve performans ortada.” 

Şimşek, “Orta vadeli programı ilk kez, “1 Kasım seçimi sonrasındaki hükümetin belirlenen hedefleri değiştirebileceği” notuyla yayınlandı. Bunu nasıl yorumlamak lazım? Gelecek olan siyasi iktidara hareket serbestliği tanıma amaçlı mı? Yoksa hedeflerde hala revizyon ihtiyacına vurgu yapan bir not mu?” sorusuna ise, “Gerçekçi bir metin. Biz geçici bir hükümetiz. Seçimden sonra ne olacağını bilmiyoruz gönül ister ki 1 Kasım’da 90′lı yıllara dönmeyelim koalisyonlara dönmeyelim. AK Parti tek başına gelirse bu programa sadık kalırız. Biz orada bunu şunun için yazdık bu geçici bir hükümet seçim hükümeti yeni hükümet gelecek. Şu anda Türkiye’nin mevcut resmini çizdik olması gereken bütçeyi orta vadeli programı kurguladık kamuoyuyla paylaştık” yanıtını verdi.

“KOALİSYON KURULSAYDI BUGÜNKÜ HÜKÜMET KADAR PERFORMANS ORTAYA KOYAMAZDI”

“CHP, koalisyon kurulamamasının maliyeti 100 milyar lira diyor. Şirketlerin kur zararı 40 milyar lira, borsadaki şirketlerin zararı 20 milyar lira gibi… Ne dersiniz bu hesaba? Son birkaç ayda yaşananlar böyle bir ekonomik maliyet yarattı mı?” şeklindeki bir soru üzerine Şimşek şu yanıtı verdi:

“Yok, hayır. Koalisyon kurulsaydı belki bugünkü hükümet kadar performans ortaya koyamazdı. 70′li yıllara gidin Türkiye her türlü koalisyonu denemiştir. 70′li yıllarda Türkiye iflas etmiş perişan olmuş. Türkiye’de bir koalisyon kültürü arzulanan sonuçları doğurmamış. Tek parti hükümetleri reform da yapmış uygulamış başarılı sonuçlar almış. Mesele koalisyon kurulamaması olsaydı ki önemli bir sorun Brezilya’da koalisyon da var başkanlık sistemi de var. Örnek olarak Rusya’da veya Güney Afrika’da oralarda neden para birimi değer kaybetti ekonomi küçülüyor yavaşlıyor.” 

Devamını oku...

Ambargo Ruslara yaradı

Ukrayna krizi nedeni ile yaptırım uygulayan Batılı ülkelerden gıda alımının durdurulması Rusya tarım sektörünü olumlu etkiliyor. Rusya ekonomisi genelde 2015’de yüzde 4-5 küçülme beklerken, tarım ve diğer sektörler artıya geçti. 2015’in ilk yarısında tarım sektöründe büyüme yüzde 5’i geçiyor. Süt ürünleri ve peynir üretimi yüzde 15 civarında arttı.

Rusya’nın güney bölgelerinde seracılık hızla artarken, süt, peynir, beyaz et üretim fabrikaları yaygınlaşmaya başladı. Birçok Rus ise eski Sovyet dönemi alışkanlıklarına dönerek kendi gıdalarını üretiyor.

Mozzarella ve Ricotta peynirleri İtalya’dan, Camembert Fransa’dan, Feta da Yunanistan geliyordu. Rusya’da üretim yapanların dışında önemli markaların büyük kısmı artık pazara giremiyor.

Marketlerde Batıdan ithal peynirlerin yerini, peynir yapımı için gerekli olan tüm malzemelerin yer aldığı paketler alıyor. “Peynir üretim kutusu” adı verilen paketlerde yer alan bilgilere göre 1 saat içinde kendi peynirinizi hijyenik bir şekilde üretebilirsiniz.

The Moscow Times’ın haberine göre vatandaşların önemli bir kısmı taze ve daha lezzetli buldukları ev yapımı peynirleri tercih ediyor.

İnternet ve televizyonlarda peynir üretimi ile ilgili kurs ve videolara ilgi yüksek. Bazı ev hanımları da peynir üretimi için kullanılan özel makineleri satın alıyor.

Devamını oku...

Rusya doğalgazda indirime gidiyor

Rusya, Türkiye dahil Avrupa ülkelerine sattığı doğalgaz fiyatlarında indirime gidiyor

Rusya Ekonomi Bakanlığı, Türkiye dahil Avrupa ülkelerine doğalgaz satış rakamlarında 2016 için yüzde 14 civarında düşüş bekliyor. Bakanlığa göre 2016 için petrol fiyatlarına bağlı olarak hesaplanan doğalgazın bin metreküpü 199 dolardan satılacak. Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeler için tahmini rakam ise bin metreküp için ortalama 174 dolar.

Rusya’nın 2015 doğalgaz satış fiyatları Türkiye dahil Avrupa ülkelerine bin metreküp için 250 dolar olması bekleniyor. Bakanlık daha önce 2015’de ortalama bin metreküp için 239 dolar fiyat öngörmüştü. Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev 2015’in ilk 8 aylık döneminde Avrupa satış ortalamasının bin metreküp için 238 dolar olduğunu açıkladı.
Rusya’nın Türkiye dahil Avrupa ülkelerine 2015 sonuna kadar ihracatı 158 milyar metreküpü bulması bekleniyor. Toplam doğalgaz ihracatı ise 2015 sonunda 170 milyar metreküp ve 2016 sonunda da 174,4 milyar metreküp olacak.

Devamını oku...

Kapasite kullanımı azaldı

İmalat sanayiinde kapasite kullanımı Ekim'de 0,4 puan azaldı

İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), Ekim ayında bir önceki aya göre 1,4 puan artarak 100,5 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre genel gidişat, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki üretim miktarı ve mevcut mamul mal stoku miktarı endeksi artış yönünde; son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler azalış yönünde etkiledi.

Mevsimsellikten ArındırılmışReel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 3,7 puan artarak 103,2 puan oldu. Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde bir önceki ayda artış bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı görüldü. İhracat ve iç piyasa sipariş miktarlarında ise bir önceki ayda azalış bildirenler lehine olan seyir zayıfladı.

Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki ay seviyelerinde devam etti. Mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise zayıfladığı gözlendi.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre güçlendiği; iç piyasa sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin ise zayıfladığı gözlendi. Gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış beklentilerinin bir önceki aya göre zayıflayarak devam ettiği, gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış beklentileri ise güçlendi.

Ortalama birim maliyetlerde son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise zayıfladığı görüldü. Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin de zayıflayarak devam ettiği gözlendi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 8,4 oldu.

Ankete katılan işyerlerinin yüzde 45,9′u üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını belirtirken, yüzde 21,5′i talep yetersizliğinin üretimlerini kısıtlayan en önemli faktör olduğunu belirtti; onu iş gücü yetersizliği ile hammadde-ekipman yetersizliği, mali imkansızlıklar ve diğer faktörler izledi.

Son üç aydaki rekabet gücüne ilişkin gelişmeler değerlendirildiğinde, yurtiçi piyasalardaki rekabet gücünde artış bildirenler lehine olan seyir bir önceki döneme göre zayıflayarak sürdü. Avrupa Birliği içindeki yurtdışı piyasalardaki rekabet gücünde artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki dönem seviyelerinde devam ettiği, Avrupa Birliği dışındaki yurt dışı piyasalarda artış yönlü değerlendirmelerin ise azalış bildirenler lehine döndüğü görüldü.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 6,7′ye,aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 68,0′a yükselirken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 25,3′e geriledi.

Devamını oku...
Bu RSS beslemesine abone ol