Дървен материал от www.emsien3.com

The best bookmaker bet365

Best bookmaker bet365 Bonus

Menu
Galatasaray'da Rota Clarence Seedorf

Galatasaray'da Rota Clarence Seedorf

Galatasaray'da teknik direktör Hamza Hamzaoğlu gitti, Mustafa Denizli ismi gündemde anca...

Farelerin Spermi, Fillerden Bile Daha Büyük

Farelerin Spermi, Fillerden Bile Daha Büyük

Bilim adamlarına göre; fareler, üreme konusunda fillerden daha ileride. Çünkü fareler kü...

Dosya Masrafı Geri Alma Vaadiyle Vatandaşı Çarpan Örgüt Çökertildi

Dosya Masrafı Geri Alma Vaadiyle Vatandaşı Çarpan …

Call center ofisinden Türkiye'deki binlerce kişiyi kredi kartı borçları yapılandırması v...

PKK Paçavrası Asmak İsteyen Teröristler Arkalarına Bakmadan Kaçtı

PKK Paçavrası Asmak İsteyen Teröristler Arkalarına…

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Çarkendal Tepesi'ne yeniden flama asmak isteyen PKK'lı teröris...

Selfie hırsızları ele verdi

Selfie hırsızları ele verdi

Çaldıkları parayla selfie çektiren hırsızlık çetesi üyeleri düzenlenen operasyonla yakal...

Öğretmen boya badana yapıyor…

Öğretmen boya badana yapıyor…

Türk Eğitim-Sen, öğretmenlerin sosyo-ekonomik durumları konusunda anket yaptı. Ankete ...

Balyoz’da çok kritik şüpheli!

Balyoz’da çok kritik şüpheli!

Balyoz davasında şok bir gelişme yaşanıyor. İstanbul 1. Ordu Komutanlığı'ndan Baransu'ya...

Sinan Oğan adaylığını açıkladı

Sinan Oğan adaylığını açıkladı

MHP'de Devlet Bahçeli'ye ilk rakip çıktı. Sinan Oğan resmen MHP Genel Başkanlığı'na aday...

31 Milyar Dolarlık Para Kül Oldu...!!!

31 Milyar Dolarlık Para Kül Oldu...!!!

Çin'de tedavülden kalkmış paralar imha edildi anceng kentinde Mart ayında hizmete giren...

Bu Çamaşırlar Hasta Ediyor...!!

Bu Çamaşırlar Hasta Ediyor...!!

GİYMEMENİZ GEREKEN 8 İÇ ÇAMAŞIRI! Sağlığınız için bu iç çamaşırlarını giymemeye ö...

Prev Next

Şimşek: Rakamlarda makyaj yok

Şimşek: Rakamlarda makyaj yok
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Rakamlarda makyaj yok, herşey çok açık ve net. Satın alma gücüne göre milli gelirde bir düşüş yok” dedi.

 

Foto: Shutterstock

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, milli gelirde makyaj olmayacağını belirterek, “Seçimin arifesinde olduğumuz için çamur atıyorlar. Rakamlar, başarı ve performans ortada. Milli gelir cari, reel ve satın alma gücüne göre arttı” dedi. Koalisyonlu ortamlara tekrar dönmek istemediklerini de söyleyen Şimşek, “AK Parti tek başına gelirse bu Orta Vadeli Programa sadık kalırız” diye konuştu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Şimşek, Türkiye’nin bütün dış şokların tam merkezinde bulunduğunu belirterek “Avrupa en büyük ortağımız. Rusya küçülüyor, gelişmeler ortada. Ortadoğu’nun halini benim anlatmama gerek yok. Tüm bunlara rağmen Türkiye 2015 yılı büyüme rakamını yüzde 4′ten yüzde 3′e revize etti. Yüzde 3′lük büyüme bugünkü konjonktürde iyi” dedi.

“MİLLİ GELİRDE MAKYAJ OLMAZ”

Şimşek, rakamlarda revizyon ile ilgili olarak ise “Rakamlarda makyaj yok, herşey çok açık ve net. Satın alma gücüne göre milli gelirde bir düşüş yok. Milli gelir cari, reel ve satın alma gücüne göre arttı. Makyajlama asla olmaz. Kur çok oynak olduğu için satın alma gücünü baz aldık” açıklamasında bulundu.

”ASGARİ ÜCRETTE YÜKÜN BÜYÜĞÜ İŞVERENDE OLACAK”

Şimşek, AK Parti’nin asgari ücret vaadi ile ilgili olarak ise diğer partilerin gerçeklerden uzak yarışa girdiğini belirterek “Artışın bazı sektörlere olumsuz etkisi olabilir. Yükün büyük kısmı işverenin üzerinde olacak” dedi.

“Türkiye şu anda şoklara büyük bir direnç gösteriyor. Türkiye’nin rekabet gücünü, istihdamını, yatırımını bir o kadar önemsiyoruz” diyen Şimşek, taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda ise “Taşeron işçileri kadroya alacağız. Asli işi yapanları kadroya alacağız, Sağlık Bakanlığı’nda yemek işiyle uğraşanları asli işleri olmadığı için kadroya almayacağız. Güvenlik işi de Sağlık Bakanlığı’nın işi değil. Yan işlerde taşeron işçilik devam edecek ama taşeron işçilerin durumu iyileştirilecek” dedi.

Maliye Bakanı, “Koalisyon kurulursa maalesef krizlere gebe olacak” şeklinde konuştu. Yaşanan teör olaylarının ekonomiye etkisi konusunda da Şimşek, “Şu anda Doğu’da ekonomi can çekişiyor. Demokrasi şiddetle birlikte yaşayamaz” dedi.

“RAKAMLARDA MAKYAJ YOK HER ŞEY ÇOK AÇIK ÇOK NET”

“Orta vadeli program, milli gelir hesabıyla da tartışılıyor. İlk kez satın alma gücü paritesine göre rakamlara yer verildi. Bu değişiklik, gündemde olan bir durum muydu? “Rakamlarda makyaj” yorumuna ne dersiniz?” yönündeki bir soru üzerine de Şimşek şunları kaydetti:

“Rakamlarda makyaj yok her şey çok açık çok net. Satın alma gücüne göre milli gelirde bir düşüş yok. Milli gelir cari, reel ve satın alma gücüne göre arttı. Kur çok oynak olduğu için satın alma gücünü baz aldık. Seçimin arifesinde olduğumuz için çamur atıyorlar. Rakamlar, başarı ve performans ortada.” 

Şimşek, “Orta vadeli programı ilk kez, “1 Kasım seçimi sonrasındaki hükümetin belirlenen hedefleri değiştirebileceği” notuyla yayınlandı. Bunu nasıl yorumlamak lazım? Gelecek olan siyasi iktidara hareket serbestliği tanıma amaçlı mı? Yoksa hedeflerde hala revizyon ihtiyacına vurgu yapan bir not mu?” sorusuna ise, “Gerçekçi bir metin. Biz geçici bir hükümetiz. Seçimden sonra ne olacağını bilmiyoruz gönül ister ki 1 Kasım’da 90′lı yıllara dönmeyelim koalisyonlara dönmeyelim. AK Parti tek başına gelirse bu programa sadık kalırız. Biz orada bunu şunun için yazdık bu geçici bir hükümet seçim hükümeti yeni hükümet gelecek. Şu anda Türkiye’nin mevcut resmini çizdik olması gereken bütçeyi orta vadeli programı kurguladık kamuoyuyla paylaştık” yanıtını verdi.

“KOALİSYON KURULSAYDI BUGÜNKÜ HÜKÜMET KADAR PERFORMANS ORTAYA KOYAMAZDI”

“CHP, koalisyon kurulamamasının maliyeti 100 milyar lira diyor. Şirketlerin kur zararı 40 milyar lira, borsadaki şirketlerin zararı 20 milyar lira gibi… Ne dersiniz bu hesaba? Son birkaç ayda yaşananlar böyle bir ekonomik maliyet yarattı mı?” şeklindeki bir soru üzerine Şimşek şu yanıtı verdi:

“Yok, hayır. Koalisyon kurulsaydı belki bugünkü hükümet kadar performans ortaya koyamazdı. 70′li yıllara gidin Türkiye her türlü koalisyonu denemiştir. 70′li yıllarda Türkiye iflas etmiş perişan olmuş. Türkiye’de bir koalisyon kültürü arzulanan sonuçları doğurmamış. Tek parti hükümetleri reform da yapmış uygulamış başarılı sonuçlar almış. Mesele koalisyon kurulamaması olsaydı ki önemli bir sorun Brezilya’da koalisyon da var başkanlık sistemi de var. Örnek olarak Rusya’da veya Güney Afrika’da oralarda neden para birimi değer kaybetti ekonomi küçülüyor yavaşlıyor.” 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık