Дървен материал от www.emsien3.com

The best bookmaker bet365

Best bookmaker bet365 Bonus

Menu
Galatasaray'da Rota Clarence Seedorf

Galatasaray'da Rota Clarence Seedorf

Galatasaray'da teknik direktör Hamza Hamzaoğlu gitti, Mustafa Denizli ismi gündemde anca...

Farelerin Spermi, Fillerden Bile Daha Büyük

Farelerin Spermi, Fillerden Bile Daha Büyük

Bilim adamlarına göre; fareler, üreme konusunda fillerden daha ileride. Çünkü fareler kü...

Dosya Masrafı Geri Alma Vaadiyle Vatandaşı Çarpan Örgüt Çökertildi

Dosya Masrafı Geri Alma Vaadiyle Vatandaşı Çarpan …

Call center ofisinden Türkiye'deki binlerce kişiyi kredi kartı borçları yapılandırması v...

PKK Paçavrası Asmak İsteyen Teröristler Arkalarına Bakmadan Kaçtı

PKK Paçavrası Asmak İsteyen Teröristler Arkalarına…

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Çarkendal Tepesi'ne yeniden flama asmak isteyen PKK'lı teröris...

Selfie hırsızları ele verdi

Selfie hırsızları ele verdi

Çaldıkları parayla selfie çektiren hırsızlık çetesi üyeleri düzenlenen operasyonla yakal...

Öğretmen boya badana yapıyor…

Öğretmen boya badana yapıyor…

Türk Eğitim-Sen, öğretmenlerin sosyo-ekonomik durumları konusunda anket yaptı. Ankete ...

Balyoz’da çok kritik şüpheli!

Balyoz’da çok kritik şüpheli!

Balyoz davasında şok bir gelişme yaşanıyor. İstanbul 1. Ordu Komutanlığı'ndan Baransu'ya...

Sinan Oğan adaylığını açıkladı

Sinan Oğan adaylığını açıkladı

MHP'de Devlet Bahçeli'ye ilk rakip çıktı. Sinan Oğan resmen MHP Genel Başkanlığı'na aday...

31 Milyar Dolarlık Para Kül Oldu...!!!

31 Milyar Dolarlık Para Kül Oldu...!!!

Çin'de tedavülden kalkmış paralar imha edildi anceng kentinde Mart ayında hizmete giren...

Bu Çamaşırlar Hasta Ediyor...!!

Bu Çamaşırlar Hasta Ediyor...!!

GİYMEMENİZ GEREKEN 8 İÇ ÇAMAŞIRI! Sağlığınız için bu iç çamaşırlarını giymemeye ö...

Prev Next

Dosya Masrafı Geri Alma Vaadiyle Vatandaşı Çarpan Örgüt Çökertildi

TELEFONLA MİLYONLARCA LİRALIK VURGUN YAPAN ÖRGÜTE SUÇ ÜSTÜ

Call center ofisinden Türkiye'deki binlerce kişiyi kredi kartı borçları yapılandırması ve dosya masraflarını geri alınması vaadiyle 6 milyon lira dolandıran örgüt çökertildi.

İstanbul'da kurdukları call center ofisi üzerinden Türkiye genelinde binlerce kişiyikredi kartı borçları yapılandırması ve dosya masraflarını geri alınması vaadiyle dolandıran 45 kişilik suç örgütü İstanbul Siber Polisi tarafından çökertildi. Ofiste yapılan aramada binlerce dosya bulunurken, sahte avukatlar adına noterlerden vekaletname alındığı da ortaya çıktı. 6 milyon lirayı aşan vurgun tespit edildi.

5 KİŞİ BAŞVURDU

Dolandırıcıların yanlarında çalıştıkları insanlara gerçek amaçlarını söylemedikleri, noteri kandırdıkları ve vatandaşları dolandırdıkları ortaya çıktı.İstanbul Siber Polisi'ne başvuran 5 kişi, kendilerini danışmanlık şirketinden aradıklarını söyleyen kişilerin, kredi kart borçlarının yapılandırılması ve kredi dosya masraflarının geri alınmasını vadederek dolandırdıkları yönünde şikayette bulundu.

 

2 SAHTE AVUKAT

İstanbul Siber Polisi, yaptığı araştırmada, danışmanlık şirketi altında Kağıthane'de bir call center merkezi kurulduğunu tespit etti. Call center merkezini kart dolandırıcılığından emniyette kaydı olan O.A.K eşi M.R.K ile kurdu. Şirketin evrak üstündeki sahibi İ.K gözükürken, O.A.K tarafından yönetildiği belirlendi. O.A.K, call center ofisine telefonlarla vatandaşları arayan 31 kişi aldı. Bu kişiler vatandaşları aradı. Aranılan vatandaşlardan kart bilgileri şifrelerine kadar alındı. Örgüt içindeki 2 kişi avukat olarak gösterildi. Vaatleri kabul eden kişiler bu sahte avukatlara yönlendirildi. Sahte avukatlar yurdun dört bir yanındaki noterlerden vekaletname aldı. İşlemler karşılığında yüzde 20 ile 40 arasında komisyon alındı. Bütün bunlar yapılırken, alınan kart bilgileri kullanılarak başvuru sahibi vatandaşların hesapları boşaltıldı. Aranılan kişi dolandırıldıktan sonra bağlantı kurulan sim kart atılıyordu. Dolandırıcılık olayı yapılırken danışmanlık şirketinin ismi sık sık değiştirildi.

45 KİŞİ GÖZALTINDA

İstanbul Siber Polisi'nin yaptığı tespitlerin ardından önceki gün operasyon başlattı. Kağıthane'deki call center ofisi ile organizasyon içindeki kişilerin evlerine baskın yapıldı. Elebaşı O.A.K, sahte avukatlar S.Ç ve U.A'nın da arasında bulunduğu 45 kişi gözaltına alındı. Arama merkezinde çalışan 31 kişi emniyette, yaptıkları işin yasal bir iş olduğunu düşünerek yaptıklarını söyledi. 31 kişi emniyetteki sorgularının ardından serbest bırakıldı. O.A.K'nın da arasında bulunduğu 14 kişi İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edildi. Operasyonda, doğumuna 10 gün kaldığı anlaşılan O.A.K'nın eşi M.R.K gözaltına alınmadı. Avukatı aracılığıyla savcılıkta hazır bulunması istendi.

1500 ADET KULLANILMIŞ SIM KART BULUNDU

Polis, arama merkezinde yaptığı aramada binlerce kişiye ait binlerce dosya buldu. 925'i ambalajı açılmamış ve 1500 adet kullanılmış sim kart, kaşeler, server, laptop, harddiskler ele geçti. 2 sahte avukata ait 32 adet noterlerden alınmış vekaletname ele geçti. Polis, yaptığı incelemede binlerce kişi üzerinden 6 milyon lira vurgun yapıldığını belirledi. Belgelerin incelenmeye devam edildiği, rakamın artabileceği belirtildi. Polisin, 15 farklı ilden alındığı tespit edilen sahte avukatlara vekaletname veren noterlerle ilgili çalışmayı sürdürdüğü bildirildi.

Gözaltına alınan kişilerin, bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık, banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi ve verileri hukuka aykırı olarak verme ve ele geçirme suçlamalarının yöneltildiği bildirildi. 

 

Devamını oku...

PKK Paçavrası Asmak İsteyen Teröristler Arkalarına Bakmadan Kaçtı

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Çarkendal Tepesi'ne yeniden flama asmak isteyen PKK'lı teröristler, çıkan çatışmada amaçları ulaşamadan kaçtı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Sur Mahallesi'ndeki Çarkendal Tepesi'ne bölücü örgüt mensupları yine PKK flaması asmaya kalkıştı. Polisin anında müdahalesiyle çıkan çatışma, aralıklarla yaklaşık 2 saat devam etti ve teröristler amaçlarına ulaşamadan kaçtı.

TÜRK BAYRAĞINI KALDIRIP FLAMA ASMAK İSTEDİLER

Cizre'nin Sur Mahallesi'nde teröristlerin bir süre önce astığı PKK flamasının kaldırılıp yerine Türk Bayrağı asılan Çarkendal Tepesi'ne, bölücü örgütün şehir yapılanması olan YDG-H üyelerinden bir grup yeniden flama asmaya kalkıştı. Sabaha karşı saat 04.00'te Çarkendal Tepesi'ne gelen gruba, burada nöbet tutan güvenlik güçleri müdahale etti.

 

AMAÇLARINA ULAŞAMADILAR

Tepeye yaklaştırılmayan teröristler çeşitli yerlerden güvenlik güçlerine ateş açtı. Güvenlik güçlerinin de anında karşılık verdiği çatışmalar aralıklarla saat 06.00'ya kadar sürdü. Teröristler, amaçlarına ulaşamadan kaçarken, ölen ve yaralanan kimsenin olmadığı çatışma sırasında, mermilerin isabet ettiği çevredeki bina hasar gördü.

Devamını oku...

Selfie hırsızları ele verdi

Selfie hırsızları ele verdi

Çaldıkları parayla selfie çektiren hırsızlık çetesi üyeleri düzenlenen operasyonla yakalandı.

İstanbul’da akşamları misafirliğe giden vatandaşların evlerine girerek binlerce liralık hırsızlık yapan 18 kişilik hırsızlık çetesi polisin operasyonu ile çökertildi. Çeteyi hırsızlık yaptıkları evlerde çektikleri selfie (özçekim) ele verdi. Şüphelilerden 3′nün denetimli serbestlikten yararlandığı, gündüzleri temizlik işinde çalıştıkları geceleri ise hırsızlık yaptıkları ortaya çıktı. Hırsızlık şebekesinin 45 ayrı ev hırsızlığı suçundan işlem yapıldığı da öğrenildi.

AYLARCA TAKİP EDİLDİLER

Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından İstanbul’da hırsızlık yapan bir şebekeyi yakalamak için yaklaşık 4 ay boyunca teknik ve fiziki takip başlatıldı. Yapılan çalışma sonucu şebeke üyelerinin özellikle akşam saatlerinde, içinde oturanların misafirliğe gittikleri evleri kendilerine hedef seçtikleri belirlendi. Şebeke üyelerinin ışıklarının yanmadığını tespit ettikleri evlerin zillerini çalarak, içerde kimsenin olmadığını belirledikten sonra kapıları zorlayarak içeri girdikleri para ve ziynet eşyalarını çaldıkları öğrenildi.

28 ADRESE OPERASYON DÜZENLENDİ

Hırsızlık Büro Amirliği dedektifleri gerekli delillerin toplanmasının ardından harekete geçti. Önceden tespit edilen 28 adrese özel harekat polislerinin de katıldığı eşzamanlı operasyon düzenlendi. Sultangazi, Arnavutköy, Esenyurt ilçelerinde bulunan evlere yapılan baskınlarda 18 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerle birlikte çalıntı olduğu belirlenen çok sayıda ziynet eşyası ele geçirildi.

HIRSIZLARIN ŞİFRELERİ ÇÖZÜLDÜ

Polisin operasyon öncesi yaptığı telefon dinlemelerinde şebekenin şifreli konuştuğu tespit edildi. Şüphelilerin hırsızlığa gidecekleri zaman birbirlerini arayarak “Misafirliğe gidiyoruz. Hazırlanın” dedikleri, evden çıkan parayı bildirmek için ise “Dayım’dan xxx miktarda para çıktı” dedikleri öğrenildi.

CİNAYET KURBANINI BİLE BİLE SOYMAYI PLANLAMIŞLAR!

Dinlemeler sırasında yaşanan bir gelişme deneyimli dedektifleri bile şaşkına çevirdi. Sultangazi’de bir cinayete tanık olan çete üyelerinden birinin diğerini arayıp haber verdiği aradığı kişinin ise ona “Polis gelmeden cesedin üzerinde para olup olmadığını ‘yardım ediyormuş’ gibi yaparak bir kontrol et” dediği tespit edildi. Ancak polisin hemen olay yerine gelmesi üzerine ilk arayan şüphelinin “Polis hemen geldi, bakamadım.” diyerek tekrar aradığı öğrenildi.

3′Ü DENETİMLİ SERBESTLİKTEN YARARLANMIŞ

Öte yandan şebeke üyelerinden 3′nün bir süre önce hırsızlık suçundan yattıkları cezaevinden denetimli serbestlikten faydalanarak çıktıkları belirlendi. İkitelli’de bir sanayi sitesinde gündüzleri tuvalet temizliğinde çalışan Servet E., Adnan K., ve Serkan G.’nin geceleri ise hırsızlık yaptıkları ortaya çıktı.

HIRSIZLIK SELFİESİ ELE VERDİ

Polis operasyonun ardından arama yaptığı evlerde çete üyelerinden Serkan G.’nin bir hırsızlığın ardından çaldığı 30 bin lirayı yatağın üzerine sererek çektiği selfi fotoğralar ele geçirildi. Fotoğraflar polisin olayla ilgili dosyaya delil olarak girdi.

12 KİŞİ TUTUKLANDI

Poliste işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi. 18 şüpheliden 10′u tutuklanarak cezaevine gönderildi. Daha önce ara operasyonda tutuklanan iki kişiyle birlikte toplam tutuklu sayısı 12 oldu.

Devamını oku...

Balyoz’da çok kritik şüpheli!

Balyoz’da çok kritik şüpheli!

Balyoz davasında şok bir gelişme yaşanıyor. İstanbul 1. Ordu Komutanlığı'ndan Baransu'ya belge sızdıran kişinin Kurmay Albay T. P. olduğu iddia edildi.


İstanbul 1. Ordu Komutanlığı’ndan belgeleri çıkaran kişinin, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde Muhafız Alay Komutanı olan, Kurmay Albay T. P. olduğu iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Albay T. P., plan semineri sırasında Yüzbaşı rütbesiyle 1. Ordu Plan Subayıydı.

Albay’ın belgeleri Taraf Gazetesine ve Mehmet Baransu’ya verdiği iddiasıyla hakkında yakalama kararı çıkarılan Gazeteci Tuncay Opçin ile telefon görüşmeleri saptandı ve banka hesapları da incelenmeye başlandı. Albay Balyoz davasında tanık olarak dinlenmişti. Davanın sanıklarından emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri de Albay T.P’den şüphelendiğini açıklamıştı.

‘’PARDON’’ DEDİLER

‘’Darbe ya­pa­cak­la­r” di­ye tutuklanan ve yar­gı­la­nan 364 sa­nık­lı Balyoz Da­va­sın­da, 237 ko­mu­ta­n ağır hapis cezalarına mah­kum edildi. Bazıları 4 yıla kadar varan sürelerle ha­pis yat­tık­tan son­ra “Par­do­n, cemaat bizi kandırmış, bu dava kumpasmış’’ denilerek tahliye edildi.

“Bal­yo­z” da­va­sı­nın yar­gı­la­ma­sı­nın ya­pıl­dı­ğı İs­tan­bul 10. Ağır Ce­za Mah­ke­me­sinde, sanıklardan dönemin 1. Ordu Harekat Başkanı Tuğ­ge­ne­ral Sü­ha Tan­ye­ri­’nin bloknotu da konu oldu. Bu bloknotta Tanyeri’nin aldığı notlar vardı ve notlarda ‘’Darbe planına’’ ilişkin hiçbir bilgi bulunmuyordu. Bloknotun, plan semineri sonrası Tanyeri tarafından 1. Ordu Plan Subayı Yüzbaşı T.P’ye teslim edildiği belirlendi. Tanyeri ‘’Darbe planının notlarını aldığı’’ gerekçesiyle sanık, seminerin plan subayı T.P ise tanık oldu. T.P daha sonra 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde Albay rütbesi ile Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanı oldu.

‘’BEN ALMADIM’’

Albay T.P, Süha Tanyeri’nin ‘’Ondan şüpheleniyorum’’ ifadeleri medyaya yansıdıktan sonra avukatı aracılığıyla bir açıklama yaparak ‘’Müvekkil, seminer sırasında Yüzbaşı rütbesinde plan subayıdır. Bloknot müvekkile verilmemiştir. Müvekkilin seminer koordinatörlüğü gibi bir sıfat ve görevi bulunmamaktadır. Seminer Koordinatörü Ordu Kurmay Başkanı, rütbesi ise Tümgeneraldir. Müvekkilimi askeri karargahtan evrak çıkarma ile suçlamanın basın ve ifade özgürlüğü ile de bir ilgisi olmadığı gibi, bu konudaki ifade, yorumundan öte müvekkile suç isnadı ve iftira niteliğindedir’’ demişti.

Devamını oku...

Paris katliamını IŞİD üstlendi!

IŞİD, Paris'te 127 kişinin öldüğü saldırı üstlendi.

paris, ışid

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen saldırıları Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üstlendi. IŞİD, açıklamasında "Fransa politikalarını düzenlemedikçe, saldırılarımız devam edecek" dedi. 

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da saldırıları IŞİD'in düzenlediğini duyurmuş ve 127 kişinin öldüğünü, 3 günlük yas ilan edildiğini açıklamıştı.

Devamını oku...

Saldırganların birinin üzerinden Suriye pasaportu çıktığı iddia edildi

Paris'te dün gece saatlerinde meydana gelen terör saldırılarını gerçekleştirenlerden birinin üzerinde Suriye pasaportu çıktığı iddia edildi

paris terör

Fransız basınında yer alan haberlere göre olay yeri inceleme ekibi, saldırganların birinin üzerinde Suriye pasaportu buldu.

Haberlerde pasaportun çalıntı olup olmadığının henüz tespit edilemediği bilgisine yer verildi.

Paris'i dün gece kana bulayan saldırılarda en az 128 kişi hayatını kaybederken, 99'u ağır yaklaşık 250 kişi yaralandı.

Altı farklı noktada gerçekleşen saldırılar sonucu 8 terörist öldü. Bunlardan 7'sinin üzerilerindeki bombayı infilak ettirerek öldükleri belirlendi. Saldırıları IŞİD terör örgütü üstlendi.

 

Devamını oku...

Polonya mülteci alımını durdurdu

Polonya mülteci alımını durdurdu
Polonya Paris saldırılarının ardından mültecileri kabul etmeyeceğini açıkladı.Polonya, Paris’i kana bulayan terör saldırılarının ardından Avrupa Birliği’nin ‘sığınmacı kabul kotası’nı uygulamayacağını açıkladı.
 
Polonya’nın Avrupa İlişkileri Bakanı olarak atanan Konrad Szymanski, sağ görüşlü “wPolityce.pl” portalında yayınlanan yorumunda, “Yeni hükümet, AB’nin mültecilerin dağıtılması planınında Polonya’nın kabul ettiği paya ilişkin taahhüdü kabul etmiyor. Paris’teki trajik eylemlerin ardından, bunu uygulamaya geçirmek için siyasi imkân göremiyoruz” ifadelerini kullandı.

Reuters’ın haberine göre; Szymanski, geçen ayki seçimleri kazanan muhafazakâr Adalet ve Hukuk Partisi tarafından oluşturulan hükümet kapsamında Pazartesi günü görevine başlayacak.

Devamını oku...

Paris saldırısında ölen Türk var mı?

Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, saldırıda hayatını kaybeden ya da yaralanan Türk vatandaşı olmadığını açıkladı.

 

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Paris’te düzenlenen terör saldırısı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Akil, terör saldırısında hayatını kaybeden Türk vatandaşı bulunmadığını, Fransız yetkililerden kendilerine böyle bir bilgi gelmediğini açıkladı. Hakkı Akil, saldırı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’yi aradığını da açıkladı.

TÜRKLERE UYARI: TOPLU ALANLARA GİTMEYİN

Öte yandan Paris’teki saldırıların ardından Fransa’da yaşayan Türklere, Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu’ndan “Sakin ve dikkatli olun, mecbur olmadıkça toplu alanlara gitmeyin” uyarısı yapıldı.

Devamını oku...

Fransa’daki katliam dünya basınında

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen birden çok eş zamanlı terör saldırıları, başta Fransız basını olmak üzere dünya basınında geniş yer buldu.

Fransa’daki katliam dünya basınında

Fransa’nın başkenti Paris’teki eş zamanlı terör saldırılarını, dünya basını manşetlerine taşıdı. Neredeyse tüm dünyanın ortak sözü, yaşananın ‘katliam’ ve ‘vahşet’ olduğuydu.

İşte başta Fransız basını olmak üzere, dünya basınına yansıyan terör saldırısının dış basındaki yankıları…

FRANSIZ BASINI

LE FIGARO: Paris’in ortası vahşet yeri

LIBERATION: Paris’te vahşet

LE DAUPHINE: Dehşet

L’EST REPUBLICAIN: Savaşta

L’EQUIPE: Dehşet

LA VOIX DU NORD: Paris’te dehşet

AUJOURD’HUI: Paris’in göbeğinde terörist katliam

LE PARISIEN: Bu kez, bu bir savaş

İNGİLİZ BASINI

TIMES: Paris’te katliam

THE SUN: Paris’te katliam

DAILY MIRROR: Paris vahşetinde 40 kişi öldürüldü 

INDEPENDENT: Paris’te terör

THE DAILY TELEGRAPH: Paris’te katliam

Devamını oku...

Paris’te kanlı gece! Terör saldırısı…

Fransa'nın başkenti Paris'te yaşanan silahlı ve bombalı saldırıların ardından şehir kana bulandı. 153 kişinin öldüğü Paris'te ordu sokağa indi.

Paris’te kanlı gece! Terör saldırısı…

Fransa’nın başkenti Paris, eş zamanlı gerçekleştirilen silahlı ve bombalı saldırılarla kana bulandı. Dünyayı şoke eden ve Fransa’da sınırların kapatılıp, olağan üstü hal ilan edilerek ordunun şehre inmesine yol açan terör saldırılarında 153 kişi hayatını kaybetti. AFP, yaralı 200 kişiden 80′inin durumunun ciddi olduğunu bildirdi. Başlatılan soruşturmalara yakın bir kaynak yaptığı açıklamada terörist saldırıyı düzenleyen sekiz militanın öldüğünü söyledi.

YEDİ NOKTAYA EŞ ZAMANLI SALDIRI

Yedi noktaya düzenlenen saldırılardan en kanlısı, Paris’teki bir rock konseri sırasında gerçekleşti. Yaklaşık 1500 kişinin olduğu Bataclan konser salonuna saldıran silahlı kişiler; önce el bombaları attı, ardından da içeri girerek yüzlerce kişiyi rehin aldı. Üzerlerinde patlayıcı düzenekler olan saldırganlar, rehin aldıkları kişilerden birçoğunu öldürürken; onlarca kişi de terörle mücadele ekiplerinin düzenlediği operasyonla kurtarıldı. Yetkililer, ABD’li grup Eagles of Death Metal’in (Death Metal Kartalları) verdiği konser sırasında gerçekleşen saldırıda en az 100 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

TEK TEK İNFAZ ETTİLER

Alınan bilgilere göre dört saldırgan en az 87 genci vurarak öldürdü. Ardından terörle mücadele ekipleri operasyon düzenleyerek binaya girdi, saldırganlar da üzerlerindeki patlayıcıları infilak ettirdi ve can kaybı 100′ü buldu. Bataclan konser salonu, Ocak ayında terör saldırısına uğrayan karikatür dergisi Charlie Hebdo’nun eski ofisine sadece 200 metre uzaklıkta bulunuyor.

PARİS BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI: EN AZ 118 ÖLÜ

Paris Belediye Başkan Yardımcısı ise yaptığı açıklamada Bataclan Konser Salonu’nda en az 118 kişinin öldürüldüğünü belirtti. Öte yandan Republik Meydanı’nda ağır silahlı kişilerin etrafa ateş açtığı ifade edilirken Europe 1 radyosuna göre Paris’te bulunan Les Halles Alışveriş Merkezi’nde güvenlik güçleri ile saldırganlar arasında çatışma çıktı.

‘SOKAĞA ÇIKMAYIN’ UYARISI

Fransız polisi saldırıların ardından güvenlik önlemlerine ilişkin uyarılarda bulundu. Polis tüm Fransa halkına gerekli olmadıkça sokağa çıkılmaması için uyarıda bulundu.

“KAPI AÇIK”

Öte yandan Parisliler, sosyal medyada açtıkları “KapıAçık” hashtag’iyle kentte panik halindeki turistleri evlerine davet ediyorlar.

“TEKBİR SESLERİYLE SALDIRDILAR”

Paris’te birçok farklı noktada bombalı saldırı gerçekleşti. Saldırılardan birinin metro istasyonunda olduğu belirtilirken silah sesleri ve patlamaların ardından maçı izleyen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, özel ekiplerce stattan uzaklaştırıldı. Öte yandan görgü tanıkları, saldırganların “Allah-u ekber” sesleriyle bombaları patlattıklarını öne sürdü.

STADA GİRMEYE ÇALIŞMIŞLAR!

Stat etrafındaki saldırı esnasında başka bölgelerde 4 patlama yaşanırken saldırganların maç oynanırken stada girmeye çalıştıkları, ancak başarısız olunca bombaları stat kapısında patlattıkları ortaya çıktı. Öte yandan sabah saatlerinde Almanya Milli Takımı’nın kaldığı otele bomba ihbarı yapılmıştı.


 

Devamını oku...

Türk tanık katliamı anlattı!

Fransa'da dün geceki kanlı saldırılardan sağ kurtulan görgü tanıkları yaşadıkları korkunç anları dünya basınına anlattı.

Türk tanık katliamı anlattı!

Fransız Liberation gazetesine konuşan ve adının Fahmi B. olduğu belirtilen 23 yaşındaki Türk şöyle konuştu:

“Ben sahne önündeydim, bir anda havai fişeğe benzer sesler duydum. İlk anda bunu gösterinin bir parçası zannetim. Sonra arkama döndüm ve bir kadının gözüne kurşun isabet ettiğini gördüm. Kafasını tutup yere yıkıldı. Sonra herkes yerlere yattı, silah sesleri duyuluyordu.

Saldırganlar yerlere yatan insanlara rastgele ateş ediyordu. Herkes ölü taklidi yapmaya çalıştı ama bir şey fark etmedi. Ben fetüs pozisyonunda yatıyordum ama birilerinin cesedi ayaklarımı hareket ettirmeme engel oluyordu. Sonunda ayakkabılarımı ayağımdan sıyırıp, yaralı üç kişiyle birlikte sahne arkasındaki çıkışa doğru koştum.”

Devamını oku...

Facebook ve WhatsApp kullanıcıları DİKKAT!

FBI ajanından sosyal medya uyarısı!

FBI’IN İLK KADIN YÖNETİCİSİ
Lauren Anderson, Özlem Gürses’in sorularını yanıtladı. FBI tarafından yurtdışı ofislere atanan ilk kadın olan Anderson, “Kimsenin düşünmek bile istemeyeceği ‘karanlık taraf’ beni hep çekti” dedi.

Lauren Anderson, tam 29 yıl Amerika’nın en büyük güvenlik kuruluşu olan Fedaral Soruşturma Bürosu’nda (FBI) çalıştı.  Büronun, Ortadoğu Ofisi yöneticiliğine yükseldi. Emekli olduktan sonra internet ve siber güvenlikle ilgili danışmanlık yapmaya başladı. Anderson, “İnternetteki paylaşımlarınız silinmez. Günün birinde sizi bir suçun kurbanı yapabilir” dedi

Türkiye, Başbakanlık ev sahipliğinde Antalya’da gerçekleşecek dünyanın en büyük ekonomi zirvelerinden G-20’ye hazırlanıyor. Ben bu röportajı yazarken SÖZCÜ adına akreditasyon talebimin reddedildiği haberi geldi! Ve ne yazık ki basın kartımız bile SÖZCÜ’nün Başbakanlık organizasyonlarını izlemesine yetmiyor… G-20 Zirvesi’nden önce Women-20, Young-20 ve Girls-20 gibi kadın ve gençlik sorunlarını tartışan zirveler yapıldı. Ekim ayında İstanbul’da toplanan Girls-20 Zirvesi, dünya liderlerini, geçen yıl verdikleri taahhüdü yerine getirmeye davet etti: 2025’e gelindiğinde 100 milyonun üzerinde kadının işgücüne dahil edilmesi!

Girls-20’de FBI’dan emekli ve ‘Vital Voices’ elçisi Lauren Anderson ile konuştum. Vital Voices Bank of America’nın Africa bölgesinde kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesini amaçlayan bir gönüllülük programı. Lauren, tam bir amazon. 29 yıl çalıştığı FBI’da New York Antiterör Timi’ni de yönetmiş, Ortadoğu’daki FBI ofislerini de. Anlattıkları bazı kararlarınızı gözden geçirmenizi sağlayacak. Buyurun.

DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK BİR İŞ!

- Neden bu mesleği seçtiniz?
Kamu politikaları ilgimi çekiyordu. Terörle mücadele, ajanlık, istihbarat, suçlu profili analizleri. Etki yaratacak, dünyayı değiştirecek bir iş yapmak istiyordum.
- Çok zor bir iş değil mi bu?
Çalıştığım dosyalar hep öyleydi. İntiharlar, seri tecavüzler, çocuk istismarları, iç terör. Tümünü de çok severek yaptım.
- Peki insanoğlunun karanlık tarafına bu kadar çok ve yakın tanık olduktan sonra hâlâ mesela aşık olabildiniz mi?
Evet! Tabii ki. Çünkü o iki dünyayı tamamen ayırmayı başarabiliyordum. Terörizm üzerine çalışmaya 1990’lı yıllarda Genel Merkez’de başladım. Sonra İsrail, Paris ve Ortadoğu’da görev yaptım.
- Bütün bu görev yerlerinizde o ülkelerdeki FBI ofislerini yönettiniz. Ne iş yapar bu ofisler?
FBI’ın dünyada 64 ofisi var, elçilik çatısı altında. Bu ofislerden birine yönetici olan ilk kadındım Paris’e gittiğimde. Bir ofis de Türkiye’de var, İstanbul’da kuruldu şimdi Ankara’da görev yapıyor.

SİBER DÜNYA ÇOK ÖNEMLİ…

- Nedir görev tanımı bu ofislerin?
Birincisi; o ülkelerdeki istihbarat örgütleriyle, İçişleri ve Adalet bakanlıklarıyla stratejik işbirlikleri kurmak ve geliştirmek. Karşılıklı bilgi aktarımı yapabilmek. Terörizme ve suça karşı mücadelede yakın işbirliği yapmak. Siber dünya da çok yakın çalışma amaçlarından biri. Orası önemli bir bilgi kaynağı bizler için. Sosyal medya, sohbet odaları. Organize suçlar, uyuşturucu.
- İnternet güvenli mi?
(Gülüyor) Hayır. Siber güvenlik diye bir şey yoktur, siber güvensizlik vardır sadece. “Delete” yani “silme” diye bir şey yok! Herkes sildiğini zannediyor. Yok ki öyle bir şey. Her şey orada. Herkesin bunu bilerek yaşaması gerek. Her bireyin.
- Peki ya sosyal medya? Facebook? Whatsapp?
Tabii ki hayır! Herkes istihbarat örgütlerinin kendileriyle ilgili ne bildiğini merak eder. Facebook ve Google sizin hakkınızda herhangi bir istihbarat örgütünden çok daha fazla şey biliyor, emin olun buna! İnsanlar oralarda neler paylaşıyor, bir düşünün! Ve “güvenlik” derken neyi kastettiğimi açıklayayım; bir kere internete koyduğunuz hiçbir şeyi geri alamazsınız, bir kez koydunuz bitti, asla yok olmaz. O nedenle yıllar içinde pişman olacağınız şeyler yapmamaya çalışın! İş ararken başınıza bela olacak şeyler… İkincisi şu; unutmayın ki paylaşımlarınız günün birinde sizi hiç beklemediğiniz bir suçun kurbanı yapabilir! Tecavüze uğrayabilir, soyulabilirsiniz. Devlet için ise çok çok daha büyük riskler söz konusu.

SEYAHATLERE DİKKAT!

- Peki sizin “güvenli” diyebileceğiniz bir yol yok mu? Bir gizli belgeyi bir raporu nasıl göndereceksiniz?
ABD’de devletin bütün kurumları farklı ve sadece içe çalışan bilişim sistemleri kullanırlar. Kapalı networkler. Bu güvenliği artıran bir çözüm. Ama tabii bu sistemi kullanan biri yine de sızıntı yaratabilir, Edward Snowden gibi.
- Bu devlet için böyle. Ama kişisel hayatta imkansız.
Kendi ‘server’ınızı kurabilirsiniz. Kriptolu veri paylaşabilirsiniz. Sanayi ve fikir casusluğuna karşı kapalı bilişim sistemleri kurabilirler. Bir de seyahat sırasında çok dikkati olmalısınız. Çünkü farklı ülkelerde hangi ağlarda olduğunuzu bilemezsiniz! Bir devletin siz bir ülkeye giriş yaptığınızda sizin telefonunuzdaki tüm bilgilere ulaşabilmesini sağlayacak teknoloji mevcut. Yeter ki bunu yapmak istesin!

CEP TELEFONLARI GÜVENLİ DEĞİL

- Telefonlarımız da güvenli değil?
Tabii ki değil! Her seferinde “bağlandığınızda” ya da bir aplikasyon indirdiğinizde önce “kullanım şartları” sayfası çıkar. Kimse okumaz bunu, onaylar geçer. Ben hep okurum ve o maddelerde bu bilgilerin alınabileceği bilgisi var. Facebook sözleşmesinde var mesela, eğer Facebook kullanıyorsanız sizin rehberiniz, e-posta kontaklarınız ve Whatsapp yazışmalarınızı almasına onay vermiş oldunuz! Bu izni siz verdiniz.

HAYAL EDİN, YAPARSINIZ

Emekli ajan Anderson, kadınlara ise şu mesajı verdi: “Hayal ediyorsanız, yaparsınız!”

Türkiye iç siyasetteki gerginlikler yüzünden fırsatı görmüyor

- Dünyada güçler dengesi nasıl değişiyor?
Doğrusu ben hâlâ ABD’nin dünyanın en büyük gücü olduğunu düşünüyorum. Ama Çin hem ekonomik hem insani gücü ile önemli bir oyuncuya dönüştü. İran henüz o noktada değil. Potansiyelleri var ama, Suudi Arabistan, Lübnan, Ürdün buna karşı…
- Türkiye?
Bence Türkiye pek çok katmanda çok ama çok stratejik durumda. Bölge için öncü model hâlâ. Türkiye’nin bence hızla bunu görüp bu fırsatı kullanması gerekir. Biliyorum mültecilerin ülke üzerinde büyük yükü var.
- Bunun yanında Kürt meselesi, laiklik endişeleri var…
Evet, farkındayım. Ama bence Türkiye iktidarın kim olduğundan bağımsız olarak güçlü ve stratejik bir durumda. Tüm bu sorunları bölgede hangi ülkelerle ve ne tür politikalarla ele alacağınız sizin yerinizi de belirleyecek. Büyük bir fırsat bu! Benim gördüğüm; iç siyasetteki tartışmalar ve gerginlikler sizin ülke olarak bu fırsatı görmenize ve ele almanıza engel oluyor. Oysa Türkiye’yi asıl büyük ülke yapacak olan bu fırsatlar. Sadece coğrafi olarak stratejik bir Türkiye değil stratejik düşünen bir Türkiye. Çözümler üreten, diyalog yaratan bir Türkiye.

Dünya için en büyük kriz savaş, çözüm ise kadınlar

- Emeklisiniz artık ve pek çok alanda danışmanlık veriyorsunuz. Bunlardan biri de “kriz yönetimi”. Dünya için en büyük kriz ne olabilir?
Savaş tabii ki! Ve bence tek çözüm her türlü kurumda kadınların ve kadın yöneticilerin çok daha fazla yer alması.
- Neden?
Çünkü kadınların bambaşka bir bakış açısı var. Kadınlar krizleri ve çatışmaları daha kolay çözüyor. Dünyada 1990 – 2010 arasında 585 Barış Anlaşması imzalandı. Bunlardan sadece yüzde 4’ünde kadınların imzası var. Yüzde 60’ı kadınlardan tek kelimeyle söz etmiyor bile. Ve anlaşmalarda geçen güvenlik fonlarının yüzde 1’inden bile azı cinsiyet eşitliği için yapılan çalışmalara ayrılmış. Kadınların olmadığı her durumda, sığ ve derinliksiz bir bakış açısı, boğucu bir erkek dünyası hakim.
- Son olarak kadınların neden adli tıp bilimlerine giderek daha çok ilgi duyduğunu sorayım…
Bence bu harika bir gelişme! Girls-20’deki konuşmamda da söylediğim gibi “Hayal ediyorsanız, yaparsınız!” Ne kadar çok kadın o kadar çok barış.

Devamını oku...
Bu RSS beslemesine abone ol