Дървен материал от www.emsien3.com

The best bookmaker bet365

Best bookmaker bet365 Bonus

Menu
Galatasaray'da Rota Clarence Seedorf

Galatasaray'da Rota Clarence Seedorf

Galatasaray'da teknik direktör Hamza Hamzaoğlu gitti, Mustafa Denizli ismi gündemde anca...

Farelerin Spermi, Fillerden Bile Daha Büyük

Farelerin Spermi, Fillerden Bile Daha Büyük

Bilim adamlarına göre; fareler, üreme konusunda fillerden daha ileride. Çünkü fareler kü...

Dosya Masrafı Geri Alma Vaadiyle Vatandaşı Çarpan Örgüt Çökertildi

Dosya Masrafı Geri Alma Vaadiyle Vatandaşı Çarpan …

Call center ofisinden Türkiye'deki binlerce kişiyi kredi kartı borçları yapılandırması v...

PKK Paçavrası Asmak İsteyen Teröristler Arkalarına Bakmadan Kaçtı

PKK Paçavrası Asmak İsteyen Teröristler Arkalarına…

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Çarkendal Tepesi'ne yeniden flama asmak isteyen PKK'lı teröris...

Selfie hırsızları ele verdi

Selfie hırsızları ele verdi

Çaldıkları parayla selfie çektiren hırsızlık çetesi üyeleri düzenlenen operasyonla yakal...

Öğretmen boya badana yapıyor…

Öğretmen boya badana yapıyor…

Türk Eğitim-Sen, öğretmenlerin sosyo-ekonomik durumları konusunda anket yaptı. Ankete ...

Balyoz’da çok kritik şüpheli!

Balyoz’da çok kritik şüpheli!

Balyoz davasında şok bir gelişme yaşanıyor. İstanbul 1. Ordu Komutanlığı'ndan Baransu'ya...

Sinan Oğan adaylığını açıkladı

Sinan Oğan adaylığını açıkladı

MHP'de Devlet Bahçeli'ye ilk rakip çıktı. Sinan Oğan resmen MHP Genel Başkanlığı'na aday...

31 Milyar Dolarlık Para Kül Oldu...!!!

31 Milyar Dolarlık Para Kül Oldu...!!!

Çin'de tedavülden kalkmış paralar imha edildi anceng kentinde Mart ayında hizmete giren...

Bu Çamaşırlar Hasta Ediyor...!!

Bu Çamaşırlar Hasta Ediyor...!!

GİYMEMENİZ GEREKEN 8 İÇ ÇAMAŞIRI! Sağlığınız için bu iç çamaşırlarını giymemeye ö...

Prev Next

Pankreas kanserinin 9 belirtisi

Pankreas kanserinin 9 belirtisi Pankreas kanserinin 9 belirtisi

13 Kasım Dünya Pankreas Kanseri Günü’nde Acıbadem Fulya Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Özdal Ersoy, önemli uyarılarda bulundu.

Pankreas kanserinin dünya genelinde kansere bağlı ölüm nedeninde dördüncü olduğunu belirten Ersoy, hastalığın sinsice ilerlediğini belirtti.

 

%30 sigaraya bağlı

Son yıllarda Steve Jobs, Patrick Swayze ve Luciano Pavarotti gibi dünyaca tanınan ünlülerin bu kanserden yaşamlarını yitirmeleri pankreas kanserine karşı farkındalığın artmasını beraberinde getirdi. Ersoy, “Pankreas  kanseri  olgularının yüzde 30’unun  sigara  içimi ile  ilişkili  olduğu; meyve, sebze ve lifli besin tüketiminin riski SİGARAazalttığı, et ve yağlı ürünlerin ise riski artırdığı düşünülmektedir. Obezite hastaları yüksek pankreas kanseri riski taşımaktadır” diyor.

 

Karnımızın en arkasında yerleşmiş, yaklaşık 15 cm uzunluğunda büyük bir organımız pankreas. Önyüzü mide, 12 parmak bağırsağı ve kalın bağırsakla kapatılmış olan pankreas birçok önemli görevle birlikte gıdaların sindiriminde ve kan şekerinin düzenlenmesinde büyük rol oynuyor. Her 10 kanser vakasının 8’den fazlasının tanısı 60 yaş ve üzeri hastalarda konulurken, çok nadir de olsa 40 yaş altında da görülebiliyor.  Acıbadem Fulya Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Özdal Ersoy, pankreas kanserinin dünya genelinde ölüm oranı en yüksek kanserler arasında dördüncü sırada yer aldığını belirterek “Pankreas kanserinin ölüm oranının yüksek olmasının nedenleri; erken tanı zorluğu, hızlı yayılma (metastaz kabiliyeti), radyoterapi ve kemoterapiye iyi cevap vermemesi şeklinde sıralanmaktadır” diyor.
kırmızı-etSigara, et ve yağlı ürünler riski artırıyor
Toplumun büyük çoğunluğu pankreas kanseri hakkında bilgi sahibi değil. Ancak son yıllarda Steve Jobs, Bonnie Franklin, Patrick Swayze, Luciano Pavarotti gibi dünyaca tanınan ünlülerin bu kanserden yaşamlarını yitirmeleri bu kansere karşı farkındalığın artmasını ve bilinçlendirme çalışmalarının hızlanmasını beraberinde getirdi. Pembenin meme kanseri farkındalığı rengi olduğu gibi, mor da pankreas kanseri farkındalığını simgeleyen bir renk oldu. Dr. Özdal Ersoy bu sinsi hastalığın riskinin özellikle 50 yaşından sonra arttığını belirtirken, 40 yaşın altında da nadir de olsa rastlanılabildiğini söylüyor. Pankreas kanseri olgularının yüzde 30’unun sigara içimi ile ilişkili olduğunun düşünüldüğünü belirten Dr. Özdal Ersoy “Meyve, sebze ve lifli besin tüketiminin riski azalttığı, et ve yağlı ürünlerin ise riski artırdığı düşünülmektedir” diyor. Genetik faktörlerin yanı sıra benzin ve metalürjik kokular gibi kimyasalların da pankreas kanseri riskini artırdığını belirten Dr. Özdal Ersoy, obezite ve diyabet hastalarında da pankreas kanseri görülme sıklığının daha fazla olduğunu söylüyor. İnce bağırsak ve ülser kanamalarına yönelik daha önceden geçirilmiş operasyonlar sonrasında da risk artıyor.

 

Bu belirtilere dikkat
Pankreas kanserinin genelde ‘sessiz, sinsi’ kanser olarak bilindiğini çünkü başlangıçta yakınmaların çok belirsiz olduğunu kaydeden Dr. Özdal Ersoy, çok tipik yakınmaların ise genelde kanser ilerleyince ya da yayılınca ortaya çıktığını belirterek “Bu nedenle erken tanı zordur ve teşhis edildiğinde genelde kanser lenf bezlerine, komşu organlara atlamış olur” diyor. Dr. Özdal Ersoy, pankreas kanserinde en sık görülen yakınmalar ve bulguları sıralarken, kişinin bir ya da birden fazla yakınmasının sürekli hale gelmesi durumunda en kısa zamanda hekime başvurması gerektiğini söylüyor.  İşte o belirtiler;

 

pankreas

 

1-Sarılık: Genellikle ağrısız olur ve safra yolu tıkanıklığı olduğunda görülür. Pankreasın gövde ve kuyruk bölümündeki kanserlerde sarılık görülmeyebilir. Ciltte kaşıntılar sarılığın ön bulgusu olabilir.

2-İştahsızlık, erken doyma hissi, hazımsızlık, tedavilere yanıt vermeyen şişkinlik ve gaz

3-Ağız tadının bozulması, gıdalara karşı kötü kokular ve tiksinti hissetme

4-Halsizlik, kilo kaybı

5-Karnın üst bölgesinde sırta da yayılabilen karın ağrısı (Ağrı öne eğilince kısmen azalır, yemeklerden sonra ağrı artar)

6-Sebebi açıklanamamış bel ağrısı

7-Yeni ve birden ortaya çıkan diyabet hastalığı

8-Depresyon hali

9-Yağlı dışkılama (Dışkının rengi açılır, kötü koku olur, dışkı sifonu çekmekle kolayca temizlenmez)

 

Farklı tedavi yolları var
Pankreas kanserinin evresine göre hastaların çeşitli şekillerde tedavi edilmeye çalışıldığını belirten Dr. Özdal Ersoy “Erken evre kanserlerde tümör, deneyimi olan genel cerrahlar tarafından ameliyatla çıkartılabilir. İleri evre tümörlerde ise cerrahi tedaviler uygulanmaz, hastanın semptomlarına yönelik özel ilaç tedavileri (çeşitli ağrı kesicier, sinir kökü blokları gibi), kemoterapi yada radyoterapi seçenekleri hastaya uygulanır.  İleri evredeki hastalara  ömürlerini  bir  süre  daha uzatabilmek ve ıstırabını azaltmak için tedaviler verilir. Bu hastalara uygulanacak kemoterapi ile birlikte, mevcut sarılığının düzeltilmesi, beslenme desteğinin sağlanması, ağrının azaltılması ve diğer yaşam konforunun düzeltilmesini amaçlayan bazı girişimler de yapılabilir” diyor. Gelişmiş ülkelerde, pankreas kanserinin tedavisine yönelik ilaçların bulunması için özellikli ve pankreas kanseri deneyimine sahip merkezlerde çeşitli klinik çalışmalar sürüyor.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık