RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

Dolarda son durum (09.12.2021)

Dolar/TL hafta başına kıyasla sınırlı gerileyerek tarihi zirvelerin hemen altındaki seyrine devam ediyor. Yurtiçinde bugün önemli bir veri …

Dolar/TL hafta başına kıyasla sınırlı gerileyerek tarihi zirvelerin hemen altındaki seyrine devam ediyor.

Yurtiçinde bugün önemli bir veri gündemi bulunmuyor, yurtdışında ise bugün 1630’da ABD işsizlik maaş başvuruları bekleniyor.

Kur tarihi zirvelerine yakın seyrini sürdürürken, geçen hafta döviz piyasasına müdahale eden TCMB’den bu müdahaleleri sürdürüp sürdürmeyeceği de yakından izleniyor.

TL’nin geçen hafta illikit piyasada 14 seviyesini görmesinin ardından TCMB iki defa dolar satarak piyasaya müdahale etti. TCMB’nin iki müdahalesi de kurun 13.8 seviyesinin üzerine çıkmasıyla başladı.

Hafta başından bu yana en yüksek 13.9 seviyesinden geri dönen dolar/TL bu sabah 0904’te 13.6600/13.6850 düzeyindeydi. Kur kısmen gerilese de tarihi zirvelere yakın seyrediyor.

Yaklaşık %21 ile üç yılın zirvesindeki enflasyonda birkaç ay içinde gerçekleşmesi beklenen 10 puan artışa ve TL’nin eksi getirisine rağmen TCMB’nin Aralık ayında bir faiz indirimine daha gitme ihtimali TL’nin değerini tarihi dip seviyelere düşürdüğü gibi toparlanmasına da engel oluyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başta olmak üzere ekonomi yönetiminin düşük faizlerle kredi maliyetlerini düşürmek dışında bir politika gütmediğini açıkça beyan etmesi TCMB’nin faiz artırımı gibi doğrudan araçlar kullanmasını engelleyerek TL’nin toparlanmasını zorlaştırıyor.

Hükümet bir yandan enflasyon yükselirken bir yandan da alım gücünü telafi etmek için kamu harcamalarımı artırıcı önlemleri değerlendirmeye veya devreye almaya başladı.

TL’nin değerinin tarihi dip seviyelere inmesi ve diğer araçlarda getirilerin negatif olması yatırımcıları dövize ve hisse senedi piyasasına yöneltiyor.

Uluslararası piyasalara bakıldığında ise, koronavirüsün Omicron varyantı menkul kıymet fiyatlarına yön vermeye devam etti.

Asya borsaları, Omicron varyantının ekonomiye etkilerine dair endişelerin hafiflemesi ancak ABD enflasyon verileri öncesinde temkinli hareketin artmasıyla dalgalanırken, Avustralya doları ve petrol gibi riskli varlıklara yönelim oldu.

Tahviller, Omicron varyantına dair endişelerin hafiflemesi nedeniyle faiz artırımlarına dair beklentilerin netleşmesiyle kayıplarını telafi etti. Yatırımcıların odağında faiz artırımları konusunda ipucu verebilecek ABD enflasyon verileri ve gelecek hafta gerçekleşecek Fed toplantısı var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku