RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

‘Hayvanların paraziter iğneleri yaptırılmalı’

Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, hayvanların kışı rahat ve sağlıklı geçirmeleri için paraziter iğnelerinin yaptırılması gerektiğini söyledi.

Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, özellikle büyükbaş hayvanların meradan ahırlara çekildiği dönemlerde solunum yolu hastalıklarının çoğalabileceğini söyledi.

“RAHATSIZLIKLARA YAKALANMAMIŞ OLURLAR”

Ergül, “Artık kış aylarına geçtik. Havalar da soğuyor ve İç Anadolu’da da karasal bir iklim var. Her ne kadar kar yağmamış olsa da meralardaki büyükbaş hayvanlarımız artık ahırlara doğru yöneldi. Bir nevi besiye çekilmiş oldu besilik hayvanlar. Tabi yazın otlakta yeşil otu, merayı yediği ve güneşi de aldığı için, kapalı ortamda da olmadıklarından bir problemleri olmaz hayvanlarımızın. Fakat ahır gibi kapalı bir ortama geçtiklerinde ister istemez oradaki baskın havadan, gerek amonyak kokusundan, idrar ve dışkının kokusundan pnömoni dediğimiz solunum yolu hastalıkları oluşmaktadır. Bunlara da besici vatandaşlarımız için bazı yapmaları gerekenler var. İçeri girdikleri zaman akciğer hastalıklarına karşı bizim koruyucu aşılarımız var. Büyükbaş hayvanlarına solunum yolu ile ilgili gerekli aşılarını bütün kliniklerimizden temin edebilirler. Bu aşılarını yaptırdıkları zaman hayvanlarında herhangi bir akciğer hastalıkları ya da solunum yollarıyla ilgili rahatsızlıklara yakalanmamış olurlar” dedi.

“PARAZİTER İĞNELERİ YAPTIRMALARI GEREK”

Ergül, evde beslenen hayvanların da parazit iğnelerinin yaptırılmasının çok önemli olduğunu söyleyerek, “Evcil hayvanlarımızda özellikle yine büyükbaşlarda olduğu gibi. Kedilerimiz çok sokağa çıkmaz hem dışkılarını hem de idrarlarını evdeki kumlara yapabilmekteler ama köpeklerimiz ister istemez tuvalet ihtiyaçları için ve ya bir takım gezme ihtiyaçları için dışarıya çıkabilmektedirler. Hal böyle olunca havaların da soğumasıyla birlikte özellikle köpeklerde özellikle solunum problemiyle ilgili rahatsızlıkları olmakta. Evde beslediğimiz canlılarımızda da bu paraziter mücadele dediğimiz özellikle zoonoz hastalıklar hayvanlardan insanlara bulaşır. Bunun için de biz kedi köpek besleyen vatandaşlarımıza düzenli olarak veteriner hekimlerin yanına gidip bu koruyucu paraziter iğnelerini sürekli yaptırmaları gerektiğini hatırlatmak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku