RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

Barış Atay’ın tarihi konuşması sosyal medyanın gündeminde

Atay’ın konuşmasının görsellerle ve müzikle desteklenmiş hali Twitter’da 40 bine yakın beğeni aldı, binlerce kez retweet edildi. İşte Atay’ın …

Atay’ın konuşmasının görsellerle ve müzikle desteklenmiş hali Twitter’da 40 bine yakın beğeni aldı, binlerce kez retweet edildi.

İşte Atay’ın 2021 bütçesini eleştirdiği o konuşma:

“Bu bütçe döneminde de anlıyoruz ki bu bütçe yine, günde 39 lira değer gördüğünüz halkın değil, sermayenin bütçesi.

Bu bütçe; salgın döneminde her gün bir arkadaşlarını yitiren, bir dilim kaşar ekmek reva görülen sağlık emekçilerinin değil, halka yalan söyleyen hastane patronu bakanın bütçesi.

Bu bütçe, 2020 yılında iki kilometrelik ekmek kuyruğunda, çorba kuyruğunda beklemek zorunda kalanların değil, kuru ekmek yiyebildikleri için “aç değillermiş diyen” milletvekilinin bütçesi.

Bu bütçe yoksul oldukları için okuma imkanı ararken tarikatların eline düşen tacize uğrayan, yangında ölen çocukların değil, bizzat tarikatların, cemaatlerin, özel okul zinciri sahibi bakanın bütçesi.

Bu bütçe üniversite öğrencilerinin değil, bu bütçe üniversitelere “fuhuş evleri” diyen akademisyenlerin bütçesi.

Bu bütçe dokuz yaşında işporta tezgahı açmak zorunda kalan ve zabıtalarca dövülen çocuğun değil, dinozor parkı yapan ve 750 milyon dolar parayı da hiç eden belediye başkanınızın bütçesi.

Bu bütçe Atlasjet işçilerinin değil, bu bütçe sizin bakanınızın kardeşinin bütçesi.

Bu bütçe Ermenek’te Soma’da insanca mücadele için haykıran, jandarma saldırısına uğrayan işçilerin değil onları madenlere gömen patronların, patronları koruyan alay komutanının bütçesi.

Bu bütçe şu an eylemde olan Bimeks, Ekmekçioğulları işçilerinin değil, onlara sadece devletin zor gücünü gösteren sizlerin bütçesi.

Bu bütçe kendini köprüye asan işçinin, oğluyla arabada yaşamak zorunda olan ama üzerine ceza kesilen babanın değil, karantinada spor yaptığı yalı bahçesini, büyüklüğünden, bizim sahil şeridi sandığımız holding sahibinin bütçesi.

Bu bütçe kira borçları, vergi borçları yüzünden salonlarını kapatmak zorunda olan tiyatroların, 58 yıllık AST’ın, yaşamaya çalışan tiyatrocuların, müzisyenlerin değil, dokuz ay için 1000 TL teklif etmek cüretini gösterebilen otel zinciri sahibi bakanın, iktidara yakın oldukları için 35 milyon TL’ye internet konseri verdirilenlerin bütçesi.

“YÜRÜ BRE HIZIR PAŞA, SENİN DE ÇARKIN KIRILIR…”

– Görüyorum bazı arkadaşlarımız bütün iyi niyetleriyle sizin vicdanınıza sesleniyor. Ben vicdanınıza falan seslenmiyorum. Ben sizin bir vicdanınız olduğunu da düşünmüyorum. Aslında içinizdeki her şeyi böyle açık açık söylemenizi iyi de buluyorum. Ben de bundan yanayım. Karşılıklı olarak açık açık konuşalım. Siz her konuştuğunuzda, karşılıklı taraf olduğumuzu bir kez daha bir kez daha hatırlatıyorsunuz. Ben sizin yaptığınız gibi size hakaret falan edecek değilim. Öyle karşısındakine “ahlaksızlar haysiyetsizler” demek, sizin için kolay olduğu kadar kolay değil benim için. Kaldı ki bana ne başkasının ahlakından, haysiyetinden. Ben konuşalım ki taraflarımız bir kez daha netleşsin istiyorum. Bize terörist diyeceksiniz diye lafımızı sakınacak değiliz.

– Biz halktan tarafız, siz bir günde 2 bin 500 asgari ücretlinin parasını harcayan genel başkanınızdan tarafsınız. Siz mevki, güç için erke biat eden Hızır Paşa’nın tarafındasınız, biz “dönen dönsün ben dönmezem yolumdan” deyip ilmeği boynuna geçiren Pir Sultan Abdal’ın yolundayız. O yüzden son sözüm; Yürü bre Hızır Paşa/Senin de çarkın kırılır/Güvendiğin padişahın/O da bir gün devrilir…”

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku