RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

Bitlis’te ‘6 metrelik’ karla mücadele: ‘700 bin litre yakıt kullandık’

Türkiye’nin en fazla kar yağışının etkili olduğu Bitlis’te 3 Mart’ta başlayan kar yağışı, 4 gün önce durdu. 23 günde yağan kar kalınlığı kent …

Türkiye’nin en fazla kar yağışının etkili olduğu Bitlis’te 3 Mart’ta başlayan kar yağışı, 4 gün önce durdu. 23 günde yağan kar kalınlığı kent merkezinde 4,5 metreyi aştı. Yüksek kesimlerde ise yer yer 6 metreyi buldu. Kar yağışının durmasından sonra ise yoğun çalışma başlatıldı.

322 köy yolundan 320’si ulaşıma açıldı. Halen kapalı olan 2 köy yolunun ulaşıma açılması için de yoğun çalışma yürütülüyor. İl Özel İdaresi Merkez Şantiye Şefi Nail Aşit, bölgedeki kar kalınlığının yer yer 6 metreyi bulduğunu, çalışmaların hafta sonuna kadar tamamlanarak bu 2 yolun da ulaşıma açılacağını söyledi.


“700 BİN LİTRE YAKIT KULLANDIK”

Aşit, kış boyunca çalışmaların 10 şantiyede 50 iş makinesi ve 75 personelle yürütüldüğünü belirterek, “Köy yollarında defalarca çalışma yapıldığı için şu ana kadar 3 bin 700’e yakın köyde 26 bin 181 kilometre yol açma çalışması yürüttük. Bu da büyük maliyete neden oldu. Bugüne kadar aralık ayıyla içinde bulunduğumuz mart ayına kadar 700 bin litre yakıt kullandık. Gece gündüz çalışma yapmak zorunda kalan arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bu yıl gerçekten çok büyük bir mücadele verdiler. İlimiz mart ayında çok büyük bir afet yaşadı. Bu sene son 30 yılın en şiddetli kışını yaşadık. Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku