RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

Çinli araştırmacılar, kanser immünoterapisi için yeni olası hedef buldu

Science dergisinde yayımlanan makaleye göre, MC5R reseptörü, hipofiz bezi tarafından salgılanan MSH hormonuyla birlikte hareket ederek tümörlerin …

Science dergisinde yayımlanan makaleye göre, MC5R reseptörü, hipofiz bezi tarafından salgılanan MSH hormonuyla birlikte hareket ederek tümörlerin büyümesini teşvik ediyor.

Bu bulguya, hipotalamus-hipofiz ekseninin tümör bağışıklığındaki rolünü inceleyen üniversite araştırmacılarının önderliğindeki bir ekip ulaştı. Tümörleri olan farelerde çeşitli hormonların düzeylerini araştıran bu ekip, bu farelerde ?-MSH düzeylerinin anlamlı düzeyde artmış olduğunu buldu.

Makaleye göre bu hormonun düzeylerinin artması, MC5R reseptörü aracılığıyla myeloid hücre birikimini ve bağışıklık baskılanmasını teşvik ederek insan bedeninde tümör büyümesine yol açabiliyor.

Araştırmacılar, hormonun hareketini engellemeye yönelik bir araç sağlayarak MC5R reseptörünü immünoterapi için olası hedef olarak tanımladı.

Üniversitenin verdiği bilgilere göre önceki çalışmalarda uzun süreli depresyon ve stres yaşayan hastalarda tümör gelişiminin daha hızlı olduğu ve kanser immünoterapisine verilen tepkinin daha zayıf olduğu tespit edilmişti. Bu da sinir sistemi ve sinir sisteminin aracılık ettiği stres tepkilerinin, tümör büyümesi ve bağışıklık düzenlemesinde önemli bir rol oynadığı anlamına geliyor.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku