RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

Jüpiter’in yeni fotoğrafları ortalığı karıştırdı

NASA’nın Juno görevi kapsamında ortaya çıkan görüntüler şaşkınlık yarattı. Yayınlanan görüntülerde, Jüpiter’de yeşil bir kürenin olması dikkat çekti.

NASA’nın Jüpiter yörüngesindeki uzay sondası Juno’nun çektiği görüntüler ortalığı karıştırdı. Gezegenin kuzey kutbunun yakınında parlak yeşil bir küre görüldü.

Görüntüde, Jüpiter’in yüzeyini kapsayan bulutumsu yapıda parıldayan yeşil bir küre yer alıyor. Görüntüler uzay meraklılarının ilgisini çekse de NASA bunun sadece bir şimşek olduğunu söylüyor. Ve hatta uzay ajansı, geçtiğimiz günlerde paylaşılan görüntünün aslında Aralık 2020’de çekildiğini belirtiyor.

Fotoğrafta görülen yeşil küre; Juno, gezegenin bulut tepelerinin sadece 30.900 mil yukarısındayken çekildi. Daha önce de Voyager 1, 1979’da gezegendeki benzer şimşek çakmalarını yakalamıştı. Bu şimşeklerin Dünya’daki şimşeklerden 10 kat daha güçlü olduğu tahmin ediliyordu.

Juno, görevine başladığı 2016 yılından bu yana Jüpiter’in etrafında 35 kez döndü. Bu yörüngeler sırasında, küçük uzay aracı gezegenin sayısız görüntüsünü ve en büyük uydularından bazılarına ilişkin verileri yakaladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku