RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

ABD Temsilciler Meclisi’nden Hindistan’a S-400’ler için yaptırım muafiyeti adımı

Temsilciler Meclisi’nde dün onaylanan NDAA’nın detayları ortaya çıkmaya devam ediyor. Yaklaşık 650 eklemenin yapıldığı NDAA’ya Hindistan’ın …

Temsilciler Meclisi’nde dün onaylanan NDAA’nın detayları ortaya çıkmaya devam ediyor.

Yaklaşık 650 eklemenin yapıldığı NDAA’ya Hindistan’ın Rusya’dan S-400 aldığı için uygulanması planlanan CAATSA yaptırımlarından muaf tutulmasına ilişkin bir madde eklendi.

Hindistan kökenli Temsilciler Meclisi Üyesi Ro Khanna’nın sunduğu tasarı eki, dün yapılan oylamada kabul edildi.

Ekte, S-400 satın alımından dolayı Hindistan’a yaptırım muafiyeti verilmesinin ABD-Hindistan savunma bağlarını güçlendireceği belirtildi.

ABD’NİN ÇİFTE STANDARDI

Hindistan, 2019’da 5 adet S-400 savunma hava sistemi için Rusya ile 5,5 milyar dolar değerinde anlaşma imzalamıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’dan S-400 alması nedeniyle Hindistan’a CAATSA yaptırımlarından muaf olmadığı uyarısında bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi tarafından S-400’lerin sevkiyatının ardından yapılan açıklamada, Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşılık Verme Yasası (CAATSA) kapsamındaki yaptırımlar çerçevesinde Hindistan’a henüz herhangi bir muafiyet kararı vermedikleri kaydedilmişti.

Amerikalı yetkililer, her ne kadar CAATSA’nın istisnaları veya ülkelere yönelik muafiyetlerinin olmadığını öne sürse de Hindistan’ın da muafiyet elde etmesi muhtemel görünüyor.

Buna karşın, CAATSA kapsamında NATO üyesi Türkiye’ye S-400 konusunda yaptırım uygulayan ABD’nin, Moskova’nın Hindistan’a S-400 sevkiyatına devam etmesine göz yumması çifte standart olarak değerlendiriliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku