RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

BM Genel Sekreteri Guterres’ten İsrail’e tepki: Kınıyorum!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail’in Cenin kentinde yaptığı baskından ve yaşanan gelişmelerden derin rahatsızlık duyduğunu belirterek, “Sivilleri hedef alan tüm şiddet ve terör eylemlerini kınıyorum.” dedi.

BM Genel Sekreteri Guterres, New York’taki BM binasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Açıklamalarınızdaki kınamalarınız İsrail’i mi hedef alıyor?* sorusunu yanıtlayan Guterres, “Kınamalar tüm aşırı şiddet kullanımını kapsıyor ve bu durumda aşırı şiddet kullanan İsrail oldu.” diye konuştu.

Guterres, kalabalık bir mülteci kampına İsrail’in düzenlediği hava ve kara saldırılarının son yılların Batı Şeria’daki en kötü şiddet olaylarını teşkil ettiğini belirterek, siviller üzerindeki etkinin çok büyük olduğunu söyledi.

“İSRAİL ORANTILI GÜÇ KULLANMALI”

Hastaneler, okullar ile su ve elektrik altyapılarının zarar gördüğünü kaydeden Guterres, yardıma muhtaç kişilerin tıbbi yardıma ulaşımının engellendiğinin altını çizdi.

Guterres, “İsrail’e bir kez daha uluslararası hukuk uyarınca sorumluluklarını yerine getirme ve itidal çağrısında bulunuyorum. İsrail, orantılı güç kullanmalı ve insan hayatını korumalı.” şeklinde konuştu.

“ŞİDDET DAHA FAZLA KAN DÖKÜLMESİNE YOL AÇAR”

Güvenlik harekatlarında hava saldırıları düzenlenmemesi gerektiğine dikkati çeken Guterres, “İsrail’in güvenlik sorunlarını anlamakla beraber gerginliği tırmandırmanın çözüm olmadığını belirtmek istiyorum. Şiddet radikalleşmeye ve daha fazla kan dökülmesine yol açar.” ifadelerini kullandı.

Guterres, Filistin halkının siyasi süreç çerçevesinde tekrar umutlanmasını sağlamanın İsrail’in güvenliğine de katkı sağlayacağını dile getirdi.

Genel Sekreter Guterres, “Sivilleri hedef alan tüm şiddet ve terör eylemlerini kınıyorum.” dedi. (AA)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku