RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

Ağustos ayı enflasyon oranları ne zaman açıklanacak, tahminler neler?

Türk lirasında devam eden değer kaybı, beraberinde enflasyonu da yükseltiyor. Artan enflasyon, alım gücünü günden güne azaltırken, yurttaş …

Türk lirasında devam eden değer kaybı, beraberinde enflasyonu da yükseltiyor.

Artan enflasyon, alım gücünü günden güne azaltırken, yurttaş ekonomik krizin altında adeta erimeye başladı.

Her ay açıklanan enflasyon oranıyla soğuk bir duş alan vatandaş, şimdi de ağustos ayı enflasyon oranı için korkulu bekleyiş içerisine girdi. İşte, merak edilenler…

AĞUSTOS AYI ENFLASYON ORANLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay başında enflasyon verileri paylaşılıyor. Ağustos ayı enflasyon oranları 5 Eylül 2022 Pazartesi günü saat 10.00’da açıklanacak.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise enflasyon verilerini yarın saat 9.30’da açıklayacak.

AĞUSTOS AYI ENFLASYON ORANI BEKLENTİLERİ

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, ağustos ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 2,27 artmasını bekliyor.

Ekonomistlerin ağustos ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 2,27) göre bir önceki ay yüzde 79,60 olan yıllık enflasyonun yüzde 81,65’e yükseleceği hesaplanıyor.

Reuters’ın 14 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette ağustos ayı için yıllık enflasyon tahminleri ise yüzde 80.5 ila yüzde 82.6 arasında yer alıyor. TÜFE en son Ağustos 1998 döneminde yüzde 81.4 artış kaydetmişti. 

TÜRKİYE’NİN EKONOMİK KRİZLE MÜCADELESİ

Covid-19 pandemisi ve Rusya Ukrayna savaşıyla gelen ekonomik kriz nedeniyle tüm Avrupa’da enflasyon rekor kırsa da Türkiye’de durum çok daha endişe verici.

Türkiye’de de son 24 yılın en yüksek seviyelerini bulan enflasyon, TÜİK’in açıkladığı son verilere göre temmuzda yıllık yüzde 79.6, bağımsız araştırma kuruluşu ENAG’a göre ise yüzde 176.04 oldu.

Dünyanın en yüksek enflasyon oranına sahip 5. ülkesi olan Türkiye’yi takip eden diğer ülkeler ise; Zimbabve, Sudan, Lübnan ve Venezuela. Türkiye, enflasyon listesinde ise açık ara Avrupa’da birinci sırada. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku