RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

Hollanda’da genç kadınların üçte ikisi sokakta cinsel tacize uğruyor

CBS, 12-25 yaş arası genç kadın ve erkekler arasında yapılan, “cinsel taciz”e ilişkin araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Şubat 2020-Nisan 2021 …

CBS, 12-25 yaş arası genç kadın ve erkekler arasında yapılan, “cinsel taciz“e ilişkin araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Şubat 2020-Nisan 2021 dönemine ilişkin verilerin yer aldığı araştırmada, genç kadınların yüzde 67’si sokaklarda “cinsel taciz”e maruz kalırken, erkeklerde bu oranın üçte bir olduğu bildirildi.

Araştırmaya katılan genç kadınların yarısının ıslık çalma, yüzde 40’ının ise telefon araması, laf atma ve bağırma yoluyla tacize uğradığı kaydedildi. Kadınların yüzde 21’inin tacizcileri tarafından takip edildiği aktarılan açıklamada, takip edilen kadınların yüzde 85’inin kendini güvende hissetmediğini ifade ettiğine dikkat çekildi.

Cinsel taciz oranı 18-21 yaş genç kadınlarda yüzde 75’e çıkarken, 14-18 yaş kız çocuklarının yüzde 70’i araştırmanın yapıldığı dönemde en az bir kere cinsel tacize uğradığını belirtti.

Cinsel taciz durumlarında mağdurların çoğunlukla tepki vermeyerek durumu görmezden geldikleri ifade edildi.

Ülkede “O Ses Hollanda” adlı yarışma programıyla ortaya çıkan cinsel taciz ve istismar olaylarına karşı 29 Ocak’ta gösteri düzenlenmiş ve Hollanda hükümetinden iş hayatındaki kadınları daha iyi koruyan yasal değişikler yapması talep edilmişti.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku