RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

Ümit Ünal’ın doğum gününde ünlü yönetmenin yaşam öyküsü

Bugün ünlü yönetmen Ümit Ünal’ın doğum günü. Sinema bölümünü bitirdikten sonraki sene katıldığı yarışmada yazdığı senaryonun birinci …

Bugün ünlü yönetmen Ümit Ünal’ın doğum günü.

Sinema bölümünü bitirdikten sonraki sene katıldığı yarışmada yazdığı senaryonun birinci olmasıyla ilk senaryosunun Halit Refiğ tarafından filme çekilmesi ile sinema dünyasına giriş yapan Ünal, film üretmeye ve senaryo yazmaya hız kesmeden devam ediyor.

İşte son filmi Aşk, Büyü vs. ile seyircinin beğenisini kazanan yönetmenin yaşam öyküsü…

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Bölümünü 1985 yılında bitirdi. Okul sırasında yaptığı kısa filmlerle çeşitli ödüller aldı.

İlk senaryosu “Teyzem”, 1986 Milliyet Gazetesi Senaryo Yarışması’nda birincilik ödülü aldı ve Halit Refiğ tarafından filme çekildi.

1986-1993 yılları arasında sekiz senaryosu filme çekildi.

İlk filmi 9’u 2001 yılında yazdı ve yönetti. 9, 2003 yılı Yabancı Film Oscar’ı için Türkiye’nin adayı seçildi ve çeşitli festivallerde ödüller aldı.

2004 yılında senaryosunu yazdığı Anlat İstanbul adlı filmi 4 farklı yönetmenle birlikte yönetti.

2008 yılında gösterime giren, yazıp yönettiği Ara filmi, 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali Jüri Özel Ödülü’nü ve 15. Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu ödüllerini aldı.

2008 yılında Hasan Ali Toptaş’ın Gölgesizler adlı romanını senaryolaştırdı ve yönetmenliğini üstlendi.

2010 yılında senaryosu Uygar Şirin’e ait olan Ses filmini yönetti. 2011 yılında senaryosunu yazdığı Nar filminin yönetmenliğini de yaptı.

Ünal, son olarak, 2019 yılında Aşk, Büyü vs. filmini yönetti. Bu güne kadar dört kitabı yayımlandı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku