RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

O Bir Harita, O Bir Romantik Serseri, O Aslında Zamanla Geçer Diyebilen ” ORÇUN KABİL

Ses,Beste,Söz Yazarı Sanatçımız ORÇUN KABİL 20.10.2010 Perşembe Keyfi Şahane Adam’ın Canlı Yayın Konuğu oldu.

O Bir Harita, O Bir Romantik Serseri, O Aslında Zamanla Geçer Diyebilen ” ORÇUN KABİL

ÇOOOOK TEŞEKKÜRLER ^^ ORÇUN KABİL ^^

O BİR HARİTA,O BİR ROMANTİK SERSERİ,O ASLINDA ZAMANLA GEÇER DİYEBİLEN ” ORÇUN KABİL ” 09/12/2010 Perşembe Akşamı Saat 18:00’da RadyOrjinal Mikrofonlarında Canlı Yayında ” ADNAN İLE KEYFİ ŞAHANE ADAM ” Programında Romantik Müziklerin Söz Ve Bestecisi ^^ ORÇUN KABİL ^^ Rüzgarı Esti..

Orçun Kabil Kimdir?

Biografisi:

Canlı Yayında Sorularımızı İçtenlikle Ve Samimi Bir Şekilde Cevapladı… Çok Teşekkürler..

İlk albümünüz ‘’Harita’’ geçtiğimiz günlerde müzik severler ile buluştu. Albümden önce dünden bugüne yol almamız gerekirse nasıl başladı müzik yolculuğunuz? Amatörlükten profesyonelliğe kadar olan süreci dinleyebilir miyiz öncelikle?
– Yaklaşık 18 senedir müziğin içindeyim. 1991 yılının bir kış ayında yolda yürürken sokaklarda bulunan büyük çöp tenekelerinin yanında sokağa atılmış bir kırık gitar gördüm. Babamda eski müzisyenlerden olduğu için evde hep bir müzik sevdası hakimdi zaten. Ben de hiç düşünmeden nasıl olsa atılmış bir gitar olduğu ve sahibi olmadığı için o gitarı aldım ve birkaç hafta uğraştıktan sonra o gitarı yepyeni bir gitar yaptım. O hevesle gitar çalmayı öğrenmeye başladım ve aradan belli bir zaman geçtikten sonrada biraz kendime güvenle düğün salonu ve bunun gibi yerlerde çalıp söylemeye başladım. Daha sonra o dönemlerdeki gece kulübü ve bar gibi yerlerde sahne hayatımı sürdürme kararı benim için kendimce artık verilmişti.
– Siz 90’lı yıllardan bugüne aktif bir şekilde müzikte yol aldınız daha sonra. Gitar çalıyorsunuz, besteleriniz var ve sahne alıyorsunuz? Peki sizin için nasıl bir duygu üretmek, hayata geçirmek, insanlarla paylaşmak bunları? Müzik sizin için nasıl aşk?
– İçinizde size hakim olan belki de hiçbir zaman kimseye söyleyemeyeceğiniz bütün duygularınızın tercümanıdır müzik benim için. Özellikle üretmek!! Üretim kısmı tamam ile yaşanmışlığın doğru notalarla hayata geçmesi ve yaşam kazanmasıdır. İyi, kötü, sinirli, pozitif, negatif bütün duygularınızı dile getirmenin en güzel yoludur. Müzik bir aşk ama ondanda öte bir terapidir. 200’e yakın bestem var ve bunların hepsi yaşanmış geçmişimden üretilen gerçek olaylardır.
– Derken ‘’Harita’’… peki nihayetinde mi demeliyim acaba? Bunca zamandır işin içinde olan biri olarak neden bir albüm için bu derece beklediniz? Yine beraberinde bu albüme nasıl karar verildi, ne kadar bir süreçte hazırlandı ve buluştu bizlerle?
– Her şeyde olduğu gibi bunu da hissetmenin bir biyolojik yaşı vardır benim için. ‘’Harita’’ şarkısını 1,5 sene önce yaptım. Bir arkadaşımın yaşadığı evliliğin sonucunda benimle paylaşması üzerine etkilenip yazdığım bir şarkıdır ‘’Harita’’. Kendimi hiç beklemediğim anda hazır hissettim ve hemen albüme girme kararı aldım. Bu farklı bir heyecandı benim için. Bunu nasıl ifade edebileceğimi inanın bilmiyorum ama yaklaşık 1,5 – 2 sene, albüm hazırlık süresi atlattık. Bu dönemde sahne aldığım yerde yeni bestem diye izleyicilerle paylaştım harita şarkımı ve insanların çok hoşuna gitmesi ile beraber devamlı istek gelmeye başladı hatta bir kitlesi oluştu. Bu şarkımı dinlemek için çok uzaklardan gelen insanları da görünce evet zamanı geldi dedim . Kısacası bu.
– Albümde beş şarkı dinliyoruz ve sizin haricinde başka isimlerinde sözlerde ve bestelerde katkılarını görüyorum. Nasıl bir repertuar seçimi oldu ve gerek ön gerek arka planda kimlerin desteğini aldınız bu çalışmada?
– Zaten her şey biranda gelişti. Ben albüme girme kararı almam ile birlikte, etrafımda hemen yardım etmek isteyenler ve bana inanan insan ordusu gördüm. Bu da beni bayağı bir heyecanlandırdı. Albümde genelde besteler benim bestelerim. Ama söz veya müziğinde bir kelime bile benimle paylaşan birinin ismini yazdım. Yazmaya da bilirdim çünkü gerçekten her şarkıda bir veya iki kelimeyi geçmez ismini yazdığım insanların katkısı. Ama ben hiçbir zaman az bile olsa kimsenin hakkını yemek istemem. O insanlarda sevgilerini kattılar ve bunu umursamadan geçemezdim. Beş şarkı olmasının sebebi hem vakit hem de güzel bir deneme amacı idi aslında. Başka herhangi bir sebebi olmadı. Şarkı seçimlerinde en yeni bestelerime yer vermek istedim ve size daha önce bahsettiğim gibi beni sahneden dinleyen insanların bana kendi bestelerimden yaptığı talepler doğrultusunda şarkı isimlerini belirledim. Yani en çok istenen, istek alan bestelerim diyebilirim.
Bunların hepsini tamamladıktan sonra her şey ardı ardına geldi. İlk önce kendi imkanlarımla stüdyo ve canlı enstrüman aşamasını bitirdim. Hemen ardından klip gerekiyordu. Çok değerli kendi öz ağabeyim gibi sevdiğim iş adamı Haluk Akşehirli ağabeyim bana klibi hediye etmek istediğini söyledi ve öylede yaptı . Daha sonra kostüm ve fotoğraflar telaşına girdiğim anda kendi öz amcam yine tekstilci iş adamı Yusuf Kabil bana kostüm sponsorluğu için Türkiye’nin en iyi spor markalarından olan LTB markasını ayarladı. Daha sonra yine aile dostumuz olan ve gerçekten çok ama çok sevdiğim Zümrüt Fotoğrafçılığın sahibi Hüseyin Yalvaç ağabeyim ise bizzat kendisi gelip benim fotoğraflarımı çekti. Bunların hepsi arka arkaya gelince bende çok büyük bir heves ve heyecan ile harita albümünü tamamladım. Ama bu aşamaların hepsinden teker teker geçerken beni yalnız bırakmayan ve hiçbir desteğini sevgisini saygısını benden esirgemeyen öz erkek kardeşim Enis Kabil’i benim canımı kanımı unutmam mümkün değil çünkü o benim tek gücüm. Albümümdeki ‘’Azrail’’ isimli şarkımın sözlerinin yarısı da kendisine aittir.

– Albüme adını veren ‘’Harita’’ ki benim de favori şarkım aynı zamanda da ilk klip şarkınız da. Gerek albüm gerek klip neticede size nasıl tepkiler getirdi? Yıllardır sizden bir albüm bekleyen dinleyicilerinizden tutun da bu albüm vesilesi ile sizinle ilk kez buluşanlara nasıl karşılandı ‘’Harita’’?
– ‘’Harita’’ şarkısı benimde ve beni izleyenlerinde favorisi idi. Bu şarkıyı söylerken de, yaparken de hep heyecan duydum. ‘’Harita’’ şarkıma bence Türkiye’nin en iyi klip yönetmenlerinden biri olan sevgili Serdar Seki eşlik etti. Bana ilk söylediği cümle, sen doğal bir adamsın ve klibinde öyle senin gibi olmalı dedi ve gerçekten beni yansıttı. Daha samimi daha içten bir şey yapmak istedik ve başardık. Zaten gelen tepkiler bu yönde. Yani arkama dört veya beş tane dansçı bayan alıp kamera karşısında tripten tribe girmek istemedim. Şarkının sözlerine mimik ve hareketlerimizle anlam kazandırmak tercüman olmak istedik ve sanırımda başardık. Albüm için gelen tepkilerde de genellikle hep aynı yorum yapılıyor. Oda; herkesin kendine ait bir şeyler bulabileceği bir albüm ve alışılmışın dışında bir klip ve ses tonu olarak benim ses tonumun ve şarkıları yorumlayış biçimimin herkese alışılmışın dışında bir haz ve keyif verdiği yorumu çok fazla. Bunları ben söylemiyorum gelen mail ve birebir sohbetlerde aldığım mesajlar.
– Birçok mekanda sahne aldınız peki programlarınız halen devam ediyor mu? Nasıl bir atmosfer sizin için sahnede olmak, neler yaşanıyor orada? Sahnede olmak ve aralıksız bunu yıllarca devam ettirmek sizin için nasıl bir duygu?
– Canlı müzik ve sahne benim için dünyanın en büyük keyfi diyebilirim. Benim sahnemde orada şarkı söylemenin yanı sıra çok güzel şovlarımız ve sohbetlerimiz oluyor. Hiçbir zaman hazırlıklı ve çalışılmış bir sahne şovu yapmadım ve yapmam. Benim önümde nota sehpası da göremezsiniz. Ben şarkıları sırayla sözlerini arka arkaya koyup teker teker o sıradan gitmek değil, herhangi bir kağıt yada repertuar defteri olmadan çıkarım sahneye. O an içimden ne geliyorsa ve oradaki insanların psikolojik durumları neye müsaitse ben onu vermekten yanayım. Bu yüzden herkesin genel tepkisi çok keyifli bir müzik ve çok güzel bir sahne şovu yönünde oluyor. Böylede olunca aradan ne kadar sene geçtiğinin ya da kaçıncı kez nerde sahne aldığının önemi kalmıyor. Her şey doğal ve samimi olursa hiçbir sorun yok demektir benim için.

Albümdeki Eserler

Harita 2009

Harita
Azrail
Çal Bakalım
Kalbim ve Ben
Zamanla Gecer

Romantik Serseri 2010

Romantik Serseri
Tutarsız
Sebebi Çok

ORÇUN KABİL – PEKİ TAMAM 2011

Bir Şartla
Ne Yazık
Peki Tamam

Kaynak gösterilmeden kopyalanamaz ve yayınlanamaz.

Kaynak: RadyOrjinal

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku