RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

İYİ Parti lideri Akşener’den Kılıçdaroğlu’nun adaylığıyla ilgili dikkat çeken açıklama

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı televizyon programında “Kılıçdaroğlu aday olursa nasıl tavır alırsınız?” sorusuna şu sözlerele …

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı televizyon programında “Kılıçdaroğlu aday olursa nasıl tavır alırsınız?” sorusuna şu sözlerele cevap verdi: Herkesin aday gösterdiği bir kişi reddedilir mi?

İYİ Parti lideri Meral Akşener TV100’de yayımlanan Candaş Tolga Işık’ın sunduğu ‘Az önce konuştum’ programına konuk olarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

“CUMHURBAŞKANLIĞI HARİKA BİR MAKAM, KİM İSTEMEZ?”

Akşener neden başbakanlığa talip olduğunu şu şekilde açıkladı:

*Ben Eylül 2021’de cumhurbaşkanı adaylığına talip olmadığımı buna karşılık kimseyle pazarlık etmeden partimi birinci parti yapabilirsek o zaman başbakanlığa aday oldum. Yani milletimizin teveccühü ve tercihiyle başbakanlığa aday olduğumu ilan ettim. Dolayısıyla böyle bir pozisyondayım şu anda.

*Cumhurbaşkanlığı makamı elbette harika bir makam. Kim istemez. Fakat bir kişinin böyle bir tutum alması gerekiyordu bu sistemin içinde.

“HERKESİN ADAY GÖSTERDİĞİ BİR İNSAN REDDEDİLİR Mİ?”

“Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı gelirse sizin tavrınız ne olur?” sorusuna Akşener, şu cevabı verdi;

*Herkesin aday gösterdiği bir insan reddedilir mi? Elbette reddedilemez ama benim adaylıktan feragat etmek önceden bunu ilan etmek isteğimin arka planında tek adayla gitme talebinin olduğunu söylemeye çalıştım.

*Çünkü birden adayla gidildiğinde önce birbirinizle rekabet ediyorsunuz, sonra ikinci tura kalmak için gayretiniz var. İkinci tura kalabildikten sonra Cumhur İttifakı’nın adayıyla rekabete doğru gidiyorsunuz. Bunu da biz tecrübe ettik. Bunun da yanlış olduğunu söyleyebilmek için ve o birlikteliği daha rahat sağlayabilmek için bunu bu kadar önceden ilan ettim.

“NİYE SEÇİLMESİN?”

“Kılıçdaroğlu sizce seçilir mi?” sorusuna ise Akşener şu ifadeleri kullandı:

“Bütün herkesin ittifak ettiği bir aday niye seçilmesin. Hepimizin fevkalade çalıştığı bir sistemde elbette seçilir. Tek adayla gittik ve 13. Cumhurbaşkanı kesinlikle Millet İttifakı’nın olacak. Bir şey daha var gözden kaçan. Bu sistemin değişmesi için birincisi cumhurbaşkanlığını alacağız ikincisi Meclis’te makul bir çoğunluk alacağız. Yani 301 alacağız, 360 alacağız, mümkün olursa 400 alacağız. Onun da çalışmasının yapılması gerekiyor.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku