RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

Mecidiye Köşkü ziyaret için gün sayıyor

Topkapı Sarayı’nın son köşkü ziyarete hazır hale getirildi. 164 yıllık Mecidiye Kasrı, 2023’ün ilk aylarında misafirlerini ağırlamaya başlayacak. Detayları Topkapı Sarayı Daire Başkanı İlhan Kocaman anlattı.

Sultan Abdülmecid tarafından 1858 yılında Topkapı Sarayı avlusunda inşa edilen son yapı olma özelliği taşıyan Mecidiye Köşkü’nde iki yıl süren restorasyon ve onarım çalışmaları tamamlandı.

Ziyarete hazır hale getirilen yapının, altın varaklı duvar işlemeleri de aylar süren bir çalışmayla, uzman kalemkarlar tarafından el emeğiyle restore edildi.

Fransa’dan satın alınarak harem bölümüne getirildiği öğrenilen kaplumbağa kabuğu ve metal işlemeleriyle orijinal halini koruyan ahşap mobilyalar da titizlikle onarıldı.

Yapıda bulunan koltuk ve halı döşemeleri ise Milli Saraylar Başkanlığı tarafından dönemine uygun bir dizaynla, özel olarak Hereke’de yaptırıldı.

Köşkün alt kısmında yer alan ve eskiden restoran olarak kullanılan alanın ise yakın bir zamanda sergi alanına dönüştürüleceği bilgisi verildi.

Dönemin önemli mimari Sarkis Balyan’na yaptırılan köşkün, iç ve dış cephelerinin aynı dönemde inşa edilen Dolmabahçe Sarayı’na benzerliği ile biliniyor.

“BURAYI ATATÜRK İKİ KEZ KULLANMIŞ”

Köşkün 2023’ün ilk aylarından itibaren ziyarete açılacağını belirten Topkapı Sarayı Daire Başkanı İlhan Kocaman, şöyle konuştu:

“Topkapı Sarayı dört avludan oluşmaktadır. Dördüncü avluda bulunan Mecidiye Kasrı, Topkapı Sarayı’nın son yapısı olarak bilinir. 1856 yılında Dolmabahçe Sarayı’nın tamamlanmasıyla artık Osmanlı yönetimi oraya geçmiştir. Topkapı’daki yapılar da boş kalmıştır. Ancak 1858’de burası yapılarak daha sonra Topkapı Sarayı’nda yapılan törenler için kullanılmak üzere faaliyete geçirilmiştir. Dönem sonrasında tüm padişahlar burayı kullanmıştır. Yapı harem ve selamlık olarak iki bölümden oluşuyor. Cumhuriyet döneminde de burayı iki kez Atatürk’ün ziyaret edip kullandığı ve daha sonra da ülkemizi ziyaret eden devlet başkanlarının burada ağırlandığına dair elimizde bilgiler mevcuttur.”

“ZİYARETÇİLER ÜCRETSİZ GEZEBİLECEK”

Kocaman, restorasyonla ilgili de şunları söyledi:

“Dış yüzeyinde daha önceden yapıyı korumak için bir sıva vardı, o sıvayı kaldırdık. İçte tezin olarak varak ve benzeri süslemeler vardı, onların eksiklerini giderdik. Ahşaplardaki restorasyonları tamamladık. İçerisinde bulunan objelerin de restorasyonlarını kendi atölyelerimizde tamamlayarak belgelere ve tarihi fotoğraflara da bakarak yine aynı yerine eserleri yerine oturtarak hazırladık.”

“2023’ün ilk aylarında da içeriye ziyaretçiyi alacağız. Eserlerin restorasyonlarını yaptık. Burayla ilgili şunu da söyleyelim. Topkapı Sarayı’na biletiyle veya müze kart ile gidenler herhangi bir ek ücret olmadan burayı gezebilecek. Bu yapının alt kısmında yer alan bir restoran vardı. Onu da başka bir yere aldık. Orayı da belli dönemlerde kullanılmak üzere sanat galerisi olarak kullanmayı planlıyoruz. ” (DHA)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku