RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

Rusya-Ukrayna savaşı… Çocuk hastanesinde lösemi hastası çocuklar sığınakta tedavi oluyor

Rus lider Putin’in geçen hafta perşembe günü Ukrayna’ya barış getirmek için askeri saldırı düzenleme kararından en çok etkilenenler çocuklar oldu …

Rus lider Putin’in geçen hafta perşembe günü Ukrayna’ya barış getirmek için askeri saldırı düzenleme kararından en çok etkilenenler çocuklar oldu… Birçok çocuk ailesiyle ülkeden kaçmayı başarırken Kiev’deki çocuk hastanesinde lösemi hastası çocukların tedavisi bodrumda derme çatma şartlarda devam ediyor.

Dünyanın en güçlü ordularından birini yöneten ve milyar dolarlık bütçelerle ölümcül silah ve savunma sistemlerine sahip olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’ya saldırarak Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’e gözdağı vermek istemiş olabilir… Fakat Perşembe gününden beri saldırıların devam ettiği Ukrayna’da bu şiddetten en çok etkilenen çocuklar oldu.

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters ise ülkede Rusya’nın vahşi saldırılarından en çok etkilenen çocukları gözler önüne serdi. Moskova yönetiminin Ukrayna’nın başkenti Kiev’i bombalaması ve saldırılarının şiddetini artırmasıyla birlikte Kiev’deki Ohmatdyt Çocuk Hastanesi’nde tedavi gören lösemi hastası çocuklar bodrumda derme çatma yatak ve battaniyelerle oluşturulan alanda tedavilerine devam ediyor.

Rusya’nın Kiev’e saldırıları sonrasında çocuk hastanesinde tedavi olan çocuklar ve ebeveynleri bodruma sığındı.

Lösemiye karşı en etkili panzehir olan moral ve neşeyi yok eden saldırılardan habersiz penceresiz koridorlarda tedavi olan çocuklar bütün dünyayı üzdü.

Hastanenin baş hekimi Volodymyr Zhovnir, “Burada tedavi olamayan hastalar var. Burada ilaçlarına erişemeyen hastalar var, tedaviye ulaşamayan hastalar var” ifadesini kullandı. Normal şartlarda 600 yatak kapasitesine sahip hastanenin kapasitesinin şu an 200’e düştüğü belirtilirken, savaşta yaralanan küçük çocukların da tedaviye geldiği belirtildi.

Doktorlar, perşembe gününden beri dört çocuğun şarapnel ve kurşun yarasıyla hastaneye getirildiğini duyurdu.

Şu ana kadar 4 çocuğun şarapnel ve mermi yarasıyla hastaneye kaldırıldığı belirtilirken, bu çocuklardan birinin durumunun çok ağır olduğu belirtildi.

Hastanede tedavi olanlardan biri de annesi Maryna ile hastanede kalan 9 yaşındaki ufak lösemi hastası. Ümit Bektaş imzalı haberde, “Bombalar, siren sesleri ve çatışma seslerini duyunca aşağı indik. Burada tedavi devam ediyor fakat temel gıda malzemelerine ihtiyacımız var” dedi.

Doktorlar ve yetkililer savaşın başlamasıyla bodrumda derme çatma bir alan yaratmayı başardı.

Bodrumda bazı çocukların oksijen tüpüne ya da seruma bağlı olduğu belirtilirken, hastanenin güvenliğinin de bir öncelik olduğu kaydedildi. Öte yandan hastanede görevli doktorlar, “Eskiden apandisit ya da grip gibi sebeplerle hastaneye 6-7 çocuk hasta gelirdi. Fakat bunun sayısı çok düştü. Hastaların hastaneye erişemediğini düşünüyoruz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku