RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Türkiye yurtdışında eğitim gören evlatlarını kendine çeken cazibe merkezi oldu’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “e-İnsan Programı”nda konuştu. Erdoğan, Ulusal Staj …

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “e-İnsan Programı”nda konuştu.

Erdoğan, Ulusal Staj Programı’nın 2023 yılı başvurularına bugün itibarıyla başlatıldığını açıklarken “Türkiye artık iyi eğitimli evlatlarının kariyer için yurtdışına gittiği değil, yurtdışında eğitim gören evlatlarını kendine çeken cazibe merkezi olmuştur” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın satırbaşları şöyle:

“Türkiye’nin kalkınmasını sadece yollarda, köprülerde, barajlarda, binalarda aramak eksik bir yaklaşımdır. Asıl büyük kalkınma atılımını, eğitimi öğretimi ile sağlığı ile sporu ile ve diğer tüm unsurları ile insan kaynağımızı geliştirmekte gösterdik.

BARTIN’DAKİ MADEN FACİASI

Bartın’daki Amasra olayında 41 şehidimiz var. Ancak bu 41 şehidimizin dışında bütün oradaki yaralılarımıza anında müdahale ile onları sağlıklarına kavuşturmak; 6 tane de ağır olan ki bir tanesinin şuuru açıktı; hastanede ziyaret ettim. Diğer 5 tanesinin durumu biraz sıkıntılı. İstanbul’daki Çam Sakura Hastanesi’nde tedavi gören ve yanık durumları ağır olan bu hastalarımız şu an Türkiye’de adeta bir numara konumunda olan profesörlerimiz tarafından tedavileri yapılıyor. Estetikte şu an yine aramızda olan hocalarımız Türkiye’de çok çok ciddi operasyonlar gerçekleştiriyorlar. Nereden nereye geldiğimizi söyleme bakımından bunlar çok önemli.

”GÜNEYDOĞU’DA BELLİ SAATTEN SONRA DIŞARI ÇIKMAK MÜMKÜN DEĞİLDİ”

Terörle mücadeleden sınır emniyetine ve asayişe kadar tüm alanlarda huzuru tesis ederek insanların gece gündüz güven içinde hayatlarını sürdürebilmelerini sağladık. Hatırlayın; Güneydoğu’da belli saatten sonra dışarı çıkmak mümkün değildi ama şimdi gece saat 12’ye 1’e kadar vatandaşlarımız dışarıda bütün kafelerde, restoranlarda geziyorlar.

”YETENEK YÖNETİM MODELİNİN İNŞASINI HEDEFLİYORUZ”

Atılan her adımla gençlerimizin ve çalışanlarımızın umutlarını güçlendirecek devletimizi ve özel sektörümüzü başarıdan başarıya taşıyacak bir yetenek yönetim modelinin inşasını hedefliyoruz. Kamu personel rejiminin hükümetlerimiz döneminde değiştirmekte en çok zorlandığımız, halende istediğimiz seviyeye getiremediğimiz alan olduğunu itiraf etmek isterim. Ülkemizde kamu diğer hususlarda olduğu gibi insan kaynakları yönetiminde de lokomotiftir, moderndir, belirleyici role sahiptir.

”ÜNİVERSİTE SAYIMIZI 76’DAN 208’E ÇIKARDIK”

Üniversite sayımızı 76’dan 208’e çıkardık. Artık ilmin ulaşamadığı yer bırakmadık. Türkiye artık iyi eğitimli evlatlarının kariyer için yurtdışına gittiği değil, yurtdışında eğitim gören evlatlarını kendine çeken cazibe merkezi olmuştur.

ULUSAL STAJ PROGRAMI BAŞVURULARI

Yaz stajları için ödediğimiz asgari ücretin yüzde 30’una tekabül eden rakamı, 2023’ten itibaren asgari ücret seviyesine yükseltiyoruz. Özel sektömüzden beklentimiz 150 bin öğrenciye staj imkanı vererek toplamda bu sayıyı 300 bine ulaştırmamıza destek vermelidir. El ele vereceğiz dayanışma içinde olacağız. Ulusal Staj Programı’nın 2023 yılı başvurularını bugün itibarıyla açıyoruz.

Elbette bu kadarla kalmıyoruz. Stajyer programımızdaki öğrenci sayısını 150 bine çıkarıyoruz. Özel sektörden beklentimiz, 150 bin öğrenciye benzer şartlarda staj imkanı vererek bu sayıyı 300 bine çıkartmamızı sağlamalı. El ele vereceğiz ve sıçramamızı bir anda gerçekleştireceğiz. Ulusal staj programının başvurularını bugün itibari ile açıyoruz. Ayrıca yaz stajları için ödediğimiz asgari ücretin yüzde 40’ına gelen ücreti asgari ücret seviyesine yükseltiyoruz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku