RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

6 partinin ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ çalışmasında sona gelindi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem, Saadet Partisi Seçim İşleri Başkanı …

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem, Saadet Partisi Seçim İşleri Başkanı Bülent Kaya, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp, Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün ile DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu’ndan oluşan ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem komisyonu’, bugün TBMM’de tekrar bir araya geldi.

Bugünkü toplantıda, daha önce üzerinde uzlaşmaya varılan metnin redaksiyonunun yapıldığı öğrenildi. 6 muhalefet partisinin hukuk kurmaylarının, gelecek haftalarda seçim güvenliği konusunu görüşmek üzere tekrar bir araya gelmeleri ve çalışmalara devam etmeleri bekleniyor.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından hazırlanacak metin, partilerin genel başkanlarına sunulacak.

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp, “Bir süre sonra Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çalışmalarına kaldığımız yerden devam etmeye başladık” dedi.

İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çalışmalarını 6 parti olarak bugün sonlandırıyoruz. Parti genel başkanlarımıza vereceğiz” diye konuştu.

Saadet Partisi Seçim İşleri Başkanı Bülent Kaya, “Yapmış olduğumuz bu çalışmanın inşallah seçimden sonra milletin beklediği doğrultuda yasallaşması dileğiyle toplantının hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün de “Türkiye’nin özlediği bir çalışma oldu, güzel bir çalışma oldu. Uyum içerisinde ortaya güzel bir metin çıkardık” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Ülkemiz için, Türkiye için, demokrasi için birlikte çalıştık. Bu aslında çok önemli bir iş birliği Türkiye’nin geleceği için de. Çünkü Türkiye’nin yeni bir sisteme, yeni bir yönetim anlayışına ihtiyacı var. Kutuplaşma girdabından çıkmaya ihtiyacımız var. Birlikte çalışmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu da “Ortak hedefimiz, yola çıkarken Türkiye’nin mutlu yarınlarını inşa etmekti. Bu doğrultuda gerçekten çok yapıcı bir çalışma ortaya koyduk. Aylardır çalışıyoruz. İnşallah bu çalışma havası, çalışma iklimi, mutabakat kültürü, uzlaşma kültürü Türkiye’nin yarınları için hayırlı olacaktır” dedi.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku