RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

Araştırma, anket sonuçları açıklandı: AKP’de düşüş devam ediyor

AREA Araştırma, Şubat ayında yaptığı son anketin verilerini açıkladı. Açıklanan rapora göre, kararsız oylar dağıtıldığında AKP ile MHP’nin …

AREA Araştırma, Şubat ayında yaptığı son anketin verilerini açıkladı. Açıklanan rapora göre, kararsız oylar dağıtıldığında AKP ile MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı, yüzde 41,2,CHP ile İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı ise toplamda yüzde 42,2 oranında oy alıyor. Yani Millet İttifakı’nın oyları Cumhur İttifakını geçiyor.

AREA Araştırma, 26 şehirde gerçekleştirdiği “Türkiye Siyasi Gündem Araştırması – Şubat 2022” sonuçlarını yayımladı.

Anket, 22-25 Şubat 2022 tarihlerinde, 18 yaş ve üzeri 2.460 kişi ile gerçekleştirildi.

AREA’nın araştırmasına göre; kararsız oylar dağıtıldığında AKP ile MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı yüzde 41,2 oy alıyor. CHP ile İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı ise yüzde 42,2 oranında oy alıyor.

HDP’nin oy oranı ise kararsızlar dağıtıldığında yüzde 10,6 olarak ankete yansıdı.

Araştırmaya göre partilerin oy oranları, kararsızlar dağıtıldıktan sonra şöyle belirlendi:

AKP: 33.1
CHP: 28
İYİ Parti: 14.2
HDP: 10.6
MHP: 8.1
DEVA Partisi: 3

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEME DESTEK YÜKSEK

Araştırma kapsamında katılımcılara “Türkiye’nin yönetim sistemi ile ilgili bir referandum yapılsa oy verme tercihiniz ne olurdu?” sorusu da yöneltildi.

Katılımcıların yüzde 63.2’si “güçlendirilmiş parlamenter sistem”, yüzde 36.8’i “cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi” yanıtını verdi.

EN ÖNEMLİ SORUN HAYAT PAHALILIĞI

Katılımcıların yüzde 66.1’i “Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusuna “ekonomi/hayat pahalılığı” yanıtını verdi. Bu soruya verilen diğer yanıtlar sırayla adalet, eğitim ve işsizlik oldu.

Araştırmaya katıların yüzde 53,5’i CHP ve İYİ Parti’den oluşan Millet İttifakı’nın önümüzdeki seçimlerde yeni partilerle seçime katılmasını desteklerken yüzde 32,7’i ise bunu desteklemiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku