RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

Bağdat’taki ABD Büyükelçiliğine füze saldırısı düzenlendi

487

Irak’ın başkenti Bağdat ’ta yabancı misyonların yer aldığı korunaklı Yeşil Bölge ’de bulunan ABD Büyükelçiliği’ne füze saldırısı düzenlendi.

Roketli saldırıda çevrede bulunan çok sayıda ev ve araç zarar gördü. Yetkililer, Yeşil Bölge ’ye toplam 5 adet katyuşa tipi roket ile saldırı düzenlendiğini ve 2 roketin ABD Bağdat Büyükelçiliği binasına konuşlanan C-RAM tipi hava savunma sistemi tarafından imha edildiğini belirtti.

Bağdat'taki ABD Büyükelçiliğine füze saldırısı düzenlendi

​Roketlerden birinin ABD Büyükelçiliği binası yakınlarına düştüğünü belirten yetkililer, diğer roketlerin ise bir eve ve otoparka düştüğünü kaydetti. Saldırının El-Reşit bölgesinden gerçekleştirildiğini ifade eden yetkililer, saldırıda can kaybı yaşanıp yaşanmadığına ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

ABD Bağdat Büyükelçiliği’ne daha önce birçok kez füzeyle saldırı düzenlenmiş, bu saldırıların İran’a yakın bazı Şii milis gruplar tarafından düzenlendiği iddia edilmişti.

SADR’DAN OHAL İLAN EDİLSİN ÇAĞRISI

Irak’taki Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, ABD Bağdat Büyükelçiliği’ne roket saldırısı sonrası Bağdat’ta olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesini istedi.

Sadr, yaptığı açıklamada, “Sivillerin hayatını riske atmak milislerin işidir, bunu daha önce belirtmiştik. Kimsenin devlet kontrolü dışında silah taşıma hakkı yoktur” ifadelerini kullandı.

“Hükümet, Bağdat’ta OHAL ilan etmeli ve sivillerle, yabancı misyon temsilciliklerinin güvenliğini sağlamak için sadece orduyu kullanmalı.” diyen Sadr, söz konusu güvenliğin sağlanmasında rol almaya hazır olduğunu belirtti.

Açıklamasında, Meclise de seslenen Sadr, ABD askeri işgalinin sonlandırılması için ABD Bağdat Büyükelçiliği’yle müzakerelere başlaması çağrısı yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.