RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir? Türkiye’de en çok görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar sessiz seyredebilir, klinik olarak sizi hastalandırmayabilir ama siz bu enfeksiyona neden olan mikrobu taşır ve diğer kişilere bulaştırabilirsiniz. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir? Türkiye’de en çok görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir?

Birçok bakteri, virüs, mantar, parazit cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olur. Bu hastalıkların görülme sıklığı bütün dünyada hızla artmaktadır. Bunun nedenleri; Özellikle gelişmekte olan ülkelerde cinsel eğitim programlarının yetersizliği, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde cinsel ilişki yaşının küçülmesi, özellikle evlilik dışı ve/veya öncesi cinsel ilişki ve dolayısıyla cinsel eş sayısında ki artış, seyahat imkanlarının yaygınlaşması , cinsel davranışlarda ki değişiklikler, kondom dışı doğum kontrol yöntemlerinin kullanımında artış, antibiyotiklere direnç nedeniyle tedavide rastlanan zorluklar olarak sıralanabilir.

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR NELERDİR?

HIV (AIDS)

Hepatit B

Bel soğukluğu (Gonore)

Frengi (Sifiliz)

Klamidya enfeksiyonu

Mikoplazma enfeksiyonu

Yumuşak çıban (Şankroid)

Donovanoz (Granüloma İnguinale)

Uçuk (Herpes Simpleks virüs enfeksiyonu)

Siğiller (Genital Kondilomlar, HPV İnsan Papilloma Virüsü)

Molluskum Kontagiosum

Trikomonas Vaginalis enfeksiyonu

TÜRKİYE’DE EN ÇOK GÖRÜLEN CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR NELERDİR?

Türkiye’de ve dünyada en çok görülen cinsel yolla bulaşan hastalıkların başında klamidya enfeksiyonu ve HIV virüsü gelmektedir. Ülkemizde 1985 yılından 15 Kasım 2022 tarihine kadar doğrulama testi pozitif tespit edilerek bildirimi yapılan 34,453 HIV (+) kişi ve 2,177 AIDS vakası mevcuttur. 2020’de Türkiye’de 3025 kişide HIV virüsü tespit edilirken 73 kişiye AIDS teşhisi koyuldu. Aynı yıl Türkiye’de 530 klamidya vakası görüldü.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku