RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

Film Tarihinin En Beğenilen Filmleri

Sessiz film çağından Hollywood’un Altın Çağı’na kadar, doğrudan günümüze kadar, filmler dikkatimizi diğer eğlence endüstrilerinden daha iyi cezbetmiştir. Hayranların ve eleştirmenlerin favorileri olarak hangi filmlerin zamana direndiğini öğrenin.

Sessiz film çağından Hollywood’un Altın Çağı’na kadar, doğrudan günümüze kadar, filmler dikkatimizi diğer eğlence endüstrilerinden daha iyi cezbetmiştir. Hayranların ve eleştirmenlerin favorileri olarak hangi filmlerin zamana direndiğini öğrenin.

Bu 1969 Amerikan batı yıldızları William Holden, Robert Ryan ve Ernest Borgnine. Bu filmdeki “grafik” şiddet günümüz filmleri için oldukça yaygın olsa da, zamanının en tartışmalı filmlerinden biridir. Ancak, 60’ların sonlarında, bu tür şiddet ekranlara daha yeni yeni çıkmaya başlamıştı.

Araştırmacılar

Bir başka batılı, bu 1950’lerin ortalarında çıktı ve ikonik John Wayne’i canlandırıyor. Film, geldiği hemen hemen her eleştirmen sitesinde yüksek puanlar aldı. Wayne, kaçırılan yeğenini arayan bir İç Savaş gazisi rolünde. Tabii ki, asıl mesele onu kurtarmaya çalışmıyor olması.

kötü şöhretli

Alfred Hitchock’un en ünlü eserlerinden biri başrolde Carey Grant, Ingrid Bergman ve Claude Raines. “Casus noir” olarak sınıflandırılıyor. Film, Kongre Kütüphanesi’nde korunmaktadır.

kara nergis

Black Narcissus 1947’de ekranlara vurdu ve bir grup rahibenin onları Himalayaların zirvesine götüren bir görevdeki hikayesini anlatıyor. Yerliler onları bir dönüşüm yolculuğunda orada görmekten memnun değiller ve kaçınılmaz bir çatışma ortaya çıkıyor. Film, yönetim kurulu genelinde son derece yüksek derecelendirmelere sahiptir.

Bir trendeki Yabancılar

Alfred Hitchcock’un 1951 başarısı, her büyük inceleme platformunda mükemmele yakın bir derecelendirmeye sahiptir. Bir trende tanışan ve hayatlarının her birinde birini öldürmek için bir plan yapan iki adamı takip ediyor. Ünlü Hitchcockçu gerilimin yanı sıra film inanılmaz açılar da kullanıyor. Görüntü yönetmeni Robert Burks, Oscar’a aday gösterildi.

Badlands

1970’lerin suç dramasında Sissy Spacek ve Martin Sheen başrolde. Cinayet kanunundan kaçıyorlar ve hikaye genellikle tarihin en güçlülerinden biri olarak anılıyor. Spacek, filmi çekmenin film yapımı hakkındaki düşüncelerini değiştirdiğini söyledi.

Affedilmemiş

Clint Eastwood bu 1992 filminde rol alıyor, yönetiyor ve yapımcılığını üstleniyor. En İyi Yönetmen dalında Akademi Ödülü kazandı ve En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterildi. Filmde ayrıca Morgan Freeman ve Gene Hackman da yer alıyor. En İyi Film Oscar’ını kazanan üçüncü western oldu.

Yalnız Bir Yerde

Efsanevi aktör Humphrey Bogart, cinayetten şüphelenilen serseri bir senarist olarak rol alıyor. Time’ın “Tüm Zamanların 100’leri” ve “100 Temel Film” listelerine girdi. 2007 yılında Kongre Kütüphanesi’ne eklendi.

Laura

Laura, 1940’ların en iyi kara filmlerinden biri olarak seçilmiştir. Bir kadının cinayetini araştırırken bir NYPD dedektifini takip eden gizemli bir gerilim filmi. Büküm mü? Araştırmasını ilerletirken kurbana aşık olur.

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule

Bugüne kadarki en popüler film serilerinden biri olan Yüzüklerin Efendisi: İki Kule, tüm zamanların en çok hasılat yapan dördüncü filmi. En iyi fantastik filmlerden biri olarak saygı görüyor ve kendisine altı Akademi Ödülü adaylığı kazandı. Elijah Wood’un kariyerini başlattı, orası kesin.

Apartman

Romantik bir komedi olarak kabul edilmesine rağmen, The Apartment kesinlikle “dramedy” kategorisine girebilir. Kıdemli danışmanlarının, eşlerinin arkasından kadınlarla tanışmak için dairesini kullanmalarına izin veren bir sigorta memurunu takip ediyor. Guardian, bunu tüm zamanların altıncı romantik filmi olarak selamlıyor.

Duvar-E

Wall-E 2008’de çıktı ve 533 milyon doların üzerinde hasılat elde etti. Yaşanamaz bir gezegende yalnız bırakılan çöpleri sıkıştıran yalnız bir robotun hikayesini takip ediyor. Dünyanın çürümesi durumunda ne olacağının alegorik bir hikayesi.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku