RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

Kadınlar, Bizans sembollerinin imitasyonlarını ekonomiye kazandırıyor

Yalova’da devam eden Çobankale arkeolojik kazılarında ortaya çıkan, 10 ve 12’nci yüzyıla ait farklı form, kompozisyon ve teknikle yapılan seramik …

Yalova’da devam eden Çobankale arkeolojik kazılarında ortaya çıkan, 10 ve 12’nci yüzyıla ait farklı form, kompozisyon ve teknikle yapılan seramik buluntular kadınlara ekonomik olarak katkı sağlayacak.

Yalova’da Çobankale arkeolojik kazıları, Altınova Belediyesi’nin desteğiyle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden Doç. Dr. Selçuk Seçkin’in kazı başkanlığında devam ediyor.

Sosyal medyada ‘hastag’leri etiketlemek için kullanılan ‘kare’ sembolü başta olmak üzere her yıl yeni bulguların ortaya çıktığı Çobankale arkeolojik kazılarında Zeuksippus Ailesi Seramikleri, Beyaz Hamurlu Seramikler, Astar Boyalı Seramikler ile kazıma, baskı ve boyama gibi farklı tekniklerle hazırlanan seramikler yeniden üretilecek.

Kazılarda ortaya çıkarılan binlerce yıllık seramik parçalar, puzzle gibi aylar süren çalışmalar sonrası birleştiriliyor. Seramik uygulamaların imitasyonları ise kadınlar tarafından yapılıyor.

Üretilen seramiklerden özel bir koleksiyon oluşturulacak. Kadınlar, tarihin bilinen en eski hashtag sembolünün aralarında bulunduğu motifleri seramiklere işleyecek.

Çalışmaların sonuçlarının kısa süre sonra ortaya çıkacağını söyleyen Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Yıllardır büyük bir sabır, özveri ve titizlikle çalışan değerli hocalarımıza ve tüm ekibimize çok teşekkür ediyorum. Özellikle bu tarihi eserlerin kadınlarımız tarafından üretilecek olmasından dolayı çok heyecanlıyız” dedi.

“HER ANLAMDA ÇOK DEĞERLİ”

10 ve 12’nci yüzyılda inşa edildiği düşünülen Çobankale’de kazı çalışmalarında ortaya çıkan bulguların dünya arkeoloji literatüründe ciddi yer almaya başladığına dikkat çeken Doç. Dr. Selçuk Seçkin ise şunları söyledi:

“Kazı sırasında çıkartılan küçük buluntular, çok önemli veriler ortaya koydu. Tabii bunlar çok uzun soluklu çalışmalar. Puzzle gibi düşünün. Bunların eksik parçalarının tamamlanması, çıkan bütün seramikler içinde küçük parçaların bulunması çok uzun zaman gerektiren, sabır gerektiren çalışmalar. Bu konuda uzman ekip arkadaşlarımız var. Bunlar, sürekli çalışmalarını yapıyor, çizimlerini fotoğraflamasını tüm tekniğini yapıyor. Kazı alanındaki çalışmalar 4-5 ay, kazı evindeki çalışmalar ise yıl boyu sürüyor.”

“Her zaman en büyük destekçimiz olan Başkan Dr. Metin Oral ve ekibimizin iş birliği ile bu tarihi koleksiyonların geleceğe taşınması ve kadınlara önemli bir alan açması çok heyecan verici. Bölgenin tarihi kimliğinin tanıtımı ve özellikle de kadınların çalışmalara katılımın sağlanması her anlamda çok değerli.”

Doç. Dr. Selçuk Seçkin, Doğu Roma-Selçuklu mücadelesindeki etkinliği, 1’inci Haçlı Seferi’nin püskürtülmesinde ve Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemindeki rolü nedeniyle Çobankale’nin Türk ve dünya tarihi açısından önemli olaylara tanıklık ettiğini de sözlerine ekledi. (DHA)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku