RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

Bakan Ersoy, HDP milletvekillerine Kürtçe kitap verdi

17

HDP milletvekilleri, Mehmet Nuri Ersoy’un, bakanlığı döneminde kütüphanelerde bulunan Kürtçe kitapları toplattığını ve Kürtçe kitapların basımını yaptırmadığını iddia etti. Bakan Ersoy da Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından basımı yapılan Kürtçe kitapları HDP’li vekillere verdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda süren Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesi görüşmelerinde HDP’li milletvekilleri, Mehmet Nuri Ersoy’un bakanlığı döneminde kütüphanelerde bulunan Kürtçe kitapları toplattığını ve Kürtçe kitapların basımını yaptırmadığını iddia etti.

Bakan Ersoy, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından basımı yapılan Kürtçe kitaplar Molla Ahmed-i Ceziri Divanı ve Faki-yi Teyran Divanı’nı HDP milletvekillerinin yanına giderek bu kitapları verdi.

Öte yandan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı bilgi notunda, Kürtçenin klasik sayılan eserlerinin 2020 yılından beri yayımlandığı 2020 yılına kadar 5 Kürtçe eserin yayımlandığı belirtildi. Bakanlık tarafından yayım hazırlık çalışmaları devam eden Kürtçe 5 kitabın daha olduğu kaydedildi. DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.