RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

Fransız Metz Grand Est Ulusal Orkestrası Türkiye’ye geliyor

Kültür sanat dünyası deprem felaketinin yaralarını sarmaya devam ediyor. Metz Grand Est Ulusal Orkestrası ‘Umut Notaları’ projesi kapsamında depremzede müzisyenlere destek için İstanbul’da bir konser verecek.

Fransız Metz Grand Est Ulusal Orkestrası, Institut français girişimi ile 6 Şubat depremlerinden etkilenen müzisyenlere destek olmak için Türkiye’ye geliyor. Orkestra, “Umut Notaları” projesi kapsamında, 6 Temmuz akşamı saat 20.00’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda özel bir konser verecek.

Piyanist Can Çakmur

Konserin bilet gelirleri, depremden etkilenen 11 şehirdeki güzel sanatlar liseleri ve konservatuvarların müzik bölümlerinde eğitim alan veya eğitmen olan ve depremde enstrümanı hasar gören veya kaybolan öğrencilerle öğretmenlere destek için İKSV tarafından 28 Şubat 2023’te başlatılan İKSV Enstrüman Destek Fonu’na aktarılacak.

Şef David Reiland

SON BAŞVURU 30 MAYIS

Fondan yararlanmak isteyen öğrenci ve öğretmenler İKSV’nin resmi internet sitesi üzerinden 30 Mayıs’a kadar başvuru yapılabilecek. Proje kapsamında Fransa’dan enstrüman bağışının yanı sıra deprem bölgesindeki müzik öğrenci ve öğretmenlerinin Fransa’nın çeşitli müzik kurumlarında pedagojik formasyon ve müzik eğitimi almaları için olanaklar yaratılacak, bölge orkestralarının yeniden yapılanmalarına destek verilecek. Düzenlenecek ustalık sınıfları ve atölyelerle uzun vadeli bir iş birliği ve destek köprüsü kurulacak. Bu konser; Gautier Capuçon, Ibrahim Maalouf ve Ophélie Gaillard gibi ünlü Fransız sanatçıları harekete geçirecek olan ve halen yapım aşamasında bulunan daha büyük bir sanatsal programın ilk aşaması olacak.

Konuk şef Murat Cem Orhan

Fransız Kültür Bakanlığı, Institut français Paris, Fransa’da Cité Musicale-Metz, Cemal Reşit Rey konser salonu, Fransız-Türk Ticaret Odası ve birçok Fransız ve Türk şirket tarafından desteklenen “Umut Notaları” dayanışma projesi, Institut français Türkiye ve İKSV iş birliği ile gerçekleştirilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku