RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

‘Güvence’den 328 milyon lira ödendi

‘Güvence’den 328 milyon lira ödendi

21

Yılın ilk 9 ayında Güvence Hesabı’ndan 3 bin 948 hasar dosyası için 328 milyon liralık ödeme yapıldı. Bunun büyük kısmı maluliyet ödemeleri.

Trafik, tehlikeli madde, maden çalışanları gibi zorunlu sigortalar kapsamında özellikle sigortalının belirlenememesi halinde kişilere koruma sunan Güvence Hesabı, ilk 9 ayda önemli bir tazminat büyüklüğüne ulaştı. Hesap, sigortalının belirlenememesi yanında rizikonun meydana geldiği tarihte geçerli sigortanın bulunmaması veya çalınmış veya gasp edilmiş araçlarla kazaya sebebiyet verilmesi durumlarında, kazalarda zarar gören kişilerin, sigorta güvencesinden yoksun kalmaları nedeniyle uğrayacakları bedeni zararların gideriyor.

Güncel verilere göre, yılın ilk 9 ayında, bu hesaptan tazminat ödemesi yapılan toplam zorunlu sigorta dosyası sayısı 3 bin 948 adet oldu. Toplam ödeme ise 328.1 milyon lira.

‘İFLAS VE İPTAL’
Bu tür ödemelerin çok önemli bir kısmının nedeni kaza sonucu oluşan “maluliyet” durumları. İlk 9 ayda bu nedenle yapılan tazminat ödemesinin tutarı 162.3 milyon lira oldu. İkinci sırada ise 96.6 milyon liralık ödemeyle “ölüm ve defin” bulunuyor. Ayrıca “maddi” hasarlar nedeniyle 63 milyon lira, “tedavi” nedeniyle 6.3 milyon lira ödendi. Öte yandan bu hesap kapsamında yapılan toplam ödemelerin bir kısmı da, Sigortacılık Kanunu’nun 14/c maddesi (sigorta şirketinin iflası ya da ruhsat iptali) gereğince yapıldı. Bunların ilk 9 aylık tutarı, 1155 hasar dosyası için 77.2 milyon lira oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.