RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

CHP’li Akın: ‘Fahiş enerji zamları Avrupa’da değil, Türkiye’de’

21

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, elektriğe yapılan zamlara ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı.

Açıklamada Türkiye’de yeni yılla birlikte yapılan enerji zamlarına gerekçe gösterilen Avrupa’daki enerji fiyatındaki artışın iktidarın belirttiği kadar olmadığına dikkat çekti.

Akın’ın açıklaması şöyle:

“İktidar fahiş zamları yapmadan önce Avrupa ülkelerinden örnekler verip enerji fiyatlarının 4-5 kat arttığını iddia etmişti. Ancak kısa zaman önce açıklanan veriler iktidarın bu söylemiyle çelişiyor. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) 19 Avrupa ülkesinin oluşturduğu Avro bölgesindeki ülkelerindeki 2021 yılı ortalama enerji enflasyonunu yüzde 26 olarak açıkladı. İktidar sözcüleri ise 4-5 kat artışı sanki Avrupa’daki faturalara da yansıyormuş gibi anlatıyor. Başka bir deyişle iktidarın yaptığı fahiş zammın bahanesi abartıldığı kadar değil.

“FAHİŞ ZAMLAR AVRUPA’DA DEĞİL, TÜRKİYE’DE”

İktidar fahiş zamlara bahane ararken Avrupa’daki zamları gösterdi. Ancak fahiş enerji zamları Avrupa’da değil, Türkiye’de yapıldı. 19 Avrupa ülkesinin 2021 yılı enerji enflasyonu ortalama yüzde 26 olurken; Türkiye’de 1 Ocak 2021 tarihinden bu yana elektrik faturalarına yapılan 3 zamla birlikte faturalar düşük kademede yüzde 85; yüksek kademede ise yüzde 180 oranında zamlandı. Aynı şekilde 1 Ocak 2021’den bu yana doğalgaz konut tarifesi yapılan 8 zamla yüzde 48 oranında arttı. Benzinin litre fiyatı ise 7,27 liradan 13,65 liraya çıkarak yüzde 87,7 oranında zamlandı. Motorin litre fiyatı 6,61 liradan 13,81 liraya çıkarak yüzde 108,9; LPG oto gazın litre fiyatı 4,04 liradan 9,03 liraya çıkarak yüzde 123,5 oranında zamlandı.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.