RadyOrjinal
Türkiye'nin En Orjinal Radyosu RadyOrjinal

NASA ışık halkalarıyla çevrili bir kara deliğin fotoğrafını yayınladı

NASA, yeni bir kara delik fotoğrafı yayınladı; kara deliğin ışıklı bir halkayla çevrili olması ise dikkat çekti. NASA, uzay teleskopları ve …

NASA, yeni bir kara delik fotoğrafı yayınladı; kara deliğin ışıklı bir halkayla çevrili olması ise dikkat çekti.

NASA, uzay teleskopları ve gözlemevleri sayesinde elde ettiği fotoğraflarla evrenin derinliklerine ışık tutmaya devam ediyor.

Gök bilimciler, NASA’nın Chandra X-Ray Gözlemevi ve Neil Gehrels Swift Gözlemevi’ni kullanarak halkalarla çevrili kara deliğin görüntüsünü yakaladılar.

Görüntülerin dikkat çekmesinin en büyük nedeni ise kara deliğin halkalarla çevrili olması. NASA, bu halkaların, kara deliğin çevresinde dairesel bir desen oluşturan bir yıldızdan geldiğini söylüyor.

Görüntülenen kara delik, V404 Cygni adlı ikili bir sistemde Dünya’dan kabaca 7.800 ışık yılı uzaklıkta.

NASA, ilk defa bir kara deliğin görüntülerini yakalamıyor. Bu yılın başlarında, gök bilimciler Samanyolu’nun kara deliğinin ilk fotoğrafını çekmişlerdi.

Halkalarla çevrili kara delikle ilgili bir diğer ilginç nokta ise X-ışını görüntülerinde halkaların parlaması. Bu parıltı nedeniyle, NASA bu sistemlere “X-ışını ikili dosyaları” ismini veriyor. Kara deliğin halkaları oluşturan kaynağı da içine alıp almadığı belli değil.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Notunuzu Bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku